Skip to main content

Zaproszenie na pokaz filmu i dyskusję

Być albo nie być w Ukrainie – pokaz filmu „Syndrom Hamleta” i dyskusja

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Po roku od pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a tak naprawdę po niemal 9 latach walk (aneksja Krymu i wszczęcie walk w Donbasie w 2014 roku) – solidaryzujemy się w cierpieniu i chcemy bezwarunkowej wolności dla Ukrainek i Ukraińców.

Dlatego też jako gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej, zapraszamy na projekcję filmu „Syndrom Hamleta”, będącym pokazem przedfestiwalowym zapowiadającym 21. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS w Gnieźnie, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Dystrybutorem filmu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka / WATCH DOCS.

6 marca (poniedziałek), godz. 18.00, Czytelnia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, ul. Mieszka I 16, Gniezno

Natomiast po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gościń: dr Katarzyny Jędraszczyk, (Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A.Mickiewicza) i Olii Shirinovej (studentka projektowania kultury w Instytucie Kultury Europejskiej UAM).

O filmie:

„Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny. Punktem wyjścia są tu przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Film to poruszający portret pokolenia pragnącego zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością.

To jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Zdobywca Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym i dwóch prestiżowych nagród na festiwalu w Locarno: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award „Boccalino d’Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego, a także zwycięzca konkursu głównego 22. MFF WATCH DOCS.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak