• Jarek Mikołajczyk

Letnie prezentacje organowe w Katedrze Gnieźnieńskiej Sara Powaga i Krystian Klej

W ramach cyklu koncertów "Letnie prezentacje organowe w Katedrze Gnieźnieńskiej" w najbliższa niedzielę 12 lipca o 14.15 będziemy mieli okazję posłuchać niezwykłego gnieźnieńskiego duetu. Świeżo obronionych licencjatów. Sara Powaga skrzypce - Krystian Klej - organy.  
Sara Powaga
- gnieźnieńska skrzypaczka urodzona 11 marca 1998r. Ukończyła z wyróżnieniem ZPSM w Gnieźnie w klasie mgr Izabeli Dudy. Z powodzeniem brała udział w wielku Konkursach muzycznych w kraju jak i za granicą. Skrzypaczka Orkiestry Kameralnej Accademia Dell Arco, z którą występuje w kraju jak i za granicą (koncerty miały miejsce w Hiszpanii oraz w Moskwie). Brala udział w prestiżowych kursach skrzypcowych w Łańcucie, Bałoszycach i Żywcu. Grała z takimi wirtuozami jak Paweł Radziński, Vadim Brodski, Konstanty Andrzej Kulka, Szymon Nehring czy Mariusz Patyra. Występowała z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej u boku czołowych artystów polskiej sceny muzycznej m.in. Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski czy Janusz Radek. Występowała również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz z Capellą Bydgosciensis. Aktualnie zdobyła stopień naukowy Licencjata Sztuk Muzycznych na AM w Bydgoszczy w klasie skrzypiec Prof. Pawła Radzińskiego. Od października będzie kontynuować naukę na kierunku instrumentalnym AM w Bydgoszczy.
sarakrystian
Krystian Klej
urodził się 1997 roku w Gnieźnie. Swoje pierwsze nauki muzyczne pobierał u organisty z gnieźnieńskiej fary Andrzeja Jorasa. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej w klasie organów mgr. Ryszarda Superczyńskiego. Aktualnie jest absolwentem studiów licencjackich na wydziale instrumentalnym w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego oraz asystenta mgr. Jakuba Pankowiaka oraz studentem drugiego roku kompozycji w klasie prof. Artura Kroschela w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zdobył wyróżnienie na XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów (2016). Brał udział w licznych kursach interpretacji i improwizacji organowej w kraju i za granicą prowadzonych m. In przez: Martina Schmedinga, Matthiasa Maierhofera, Jaroalava Tůmę, Jana Dolezela, Maude Gratton, Bartosza Jakubczaka, Wolfganga Seifena. Reprezentował Archidiecezje Gnieźnieńską podczas 25-lecia archidiecezji Magdeburg, grając z tamtejszą filharmonią. Aktualnie jest organistąw kościele św. Michała Archanioła w Gnieźnie oraz dyrektorem artystycznym Letnich Prezentacji Organowych w Katedrze Gnieźnieńskiej.
materiał prasowy