• Jarek Mikołajczyk

Noc Muzeów w Gnieźnie. Guzik Wam pokażemy

Tegoroczna Noc Muzeów w legendarnej pierwszej stolicy Polski będzie okazją do przyjrzenia się propozycjom sześciu instytucji, które wspólnie przygotowują niezwykle atrakcyjny program wydarzenia. Są nimi Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownia Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, Muzeum Zabytków Techniki Wiejskiej oraz Dom Powstańca Wielkopolskiego i Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”. To już 18 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Dzisiaj publikujemy ramowy program wszystkich podmiotów. Szerzej rozpisaliśmy sięo wystawie Guzik Wam pokażemy - Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Niebawem kolejne rozszerzenia.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z miłośnikami miasta, skupionymi w inicjatywie Interaktywne Muzeum Gniezna, przygotowuje specjalną wystawę pod nieco przewrotny tytułem „Guzik Wam pokażemy”. Nie jest to jedynie zabawa słowna, czy prowokacja. Muzeum, którego misją jest przede wszystkim gromadzenie i eksponowanie dziedzictwa z okresu początków państwowości polskiej, pragnie odwołać się do historii Gniezna od XIX wieku. To będzie 10 przedmiotów i 10 historii a uzupełnią je sami zwiedzający. Początkiem i inspiracją do całej tworzonej wspólnie z kolekcjonerami i mieszkańcami ekspozycji jest znalezisko kołobrzeskie eksploratora Roberta Maziarza, odkrywcy reduty księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego, który swój 1 Pułk Piechoty tworzył właśnie w Gnieźnie. Maziarz odnalazł między innymi „jedyneczki”, czyli pułkowe guziki. W tych guzikach zawarta jest niezwykła historia konkretnych bohaterów. Żołnierze Sułkowskiego, często gnieźnianie, na tej reducie kołobrzeskiej w 1807 roku, jako jedni z pierwszych, świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dlatego też guziki stały się inspiracją. Niezwykle ważnym elementem będzie też przypomnienie Smoka gnieźnieńskiego. Mieszkający przy Rynku 9 gnieźnieński rusznikarz Nakulski zaprojektował w 1924 roku i wyprodukował pierwszy polski kieszonkowy pistolet seryjny. Nazwał go Smok. Dzięki Muzeum Ziemi Mogileńskiej zostanie zaprezentowany  jeden z niewielu ocalałych egzemplarzy tej broni. Wyeksponowany zostanie także pochodzący ze zbiorów MPPP Portret Rodziny Nakulskich, pędzla Wojciecha Podlaszewskiego. 

MPPP Guzik Wam pokaemy 2019 1


Wśród eksponatów jest wiele przedmiotów należących do członków Inicjatywy Interaktywne Muzeum Gniezna, koordynowanej przez MPPP w Gnieźnie. 

W większości są to drobne artefakty, od których kuratorzy wystawy wychodzą do opowiadania historii najnowszej miasta przez pryzmat  gnieźnian, działających na przestrzeni od XIX do XXI. Do obejrzenia będzie między innymi Książka Kontowa piekarni mechanicznej Maciejewskiego z 1937 roku, książeczka harcerska po śp. Helenie Pokojskiej-Góralczyk z 1930 roku. Pojawi się także akcent na 100 rocznicę Trepko związany z firmą Różakolskiego
oraz tajemniczy dzwoneczek z kolekcji eksploratora Artura Wardęckiego. Nie zabraknie także przedmiotów muzycznych oraz literackich, między innymi niepublikowane maszynopisy poetki Anny Piskurz oraz kronika Kółka Dramatycznego Zakładów Mięsnych z lat 50 XX wieku. Na koniec tej wędrówki będzie okazja do sprawdzenia własnego stosunku emocjonalnego do Biało-Czerwonej. To przy okazji oglądania i dotykania książki fotograficznej Marka Lapisa, wydanej w ekskluzywnym nakładzie 500 egzemplarzy w tym roku.

- Chcemy pokazać, że historia nawet ta wielka często zamyka się w małych przedmiotach, sięgamy dość daleko, bo do początku XIX wieku, jednak wiele z pokazywanych eksponatów jest jeszcze w pamięci mieszkańców, budzi sentyment i emocje. Chcemy też dokumentować opowieści z nimi związane, zaprosić mieszkańców do współtworzenia nie tylko wystawy, ale też historii mówionej Gniezna, takiej, która niebawem może zostać zapomniana. Ekspozycja na Noc Muzeów 2019 ma mieć charakter wystawy w toku i będzie można oglądać ją przez blisko miesiąc w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zachęcamy do poważniejszego potraktowania mikro-historii – podkreśla regionalista i edukator MPPP, Jarosław Mikołajczyk.

Wystawa jest jedynie częścią atrakcji przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego na Noc Muzeów. Dział edukacji otworzy swoje sale edukacyjne i warsztatowe, kuratorzy będą oprowadzali po wystawach stałych i czasowych. W przestrzeni wystawy „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” odbędą się koncerty Zespołu Muzyki dawnej Huskarl, uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z Gniezna oraz współautora wystawy muzycznej, Stanisława Mazurka. Podczas całej Nocy Muzeów w MPPP zostanie przeprowadzona również zbiórka publiczna na konserwację jednego z obrazów z kolekcji Muzeum.

Program Nocy Muzeów 2019 w Muzeum Początków Państwa Polskiego

O pełnych godzinach rozpoczyna się oprowadzanie:

1. Wystawa na holu GUZIK WAM POKAŻEMY 

2. Wystawa stała POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO

3. Wystawa KULTURA MUZYCZNA POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO 

4. Wystawa ODTWÓRSTWO HISTORYCZNE

5. Wystawa PIASTÓW MALOWANE DZIEJE

6. Wystawa CERAMIKA GNIEŹNIEŃSKA

7. Wystawa SZTUKA ROMAŃSKA

8. Wystawa GNIEZNO. STĄD DO PRZYSZŁOŚCI

9. SALA EDUKACYJNA I WARSZTATOWA

10. KONFRONTACJE MUZEALNE

17.30 DRZWI W DRZWI

19.30 KOPIA KOPII NIERÓWNA

11. KONCERTY

18.00 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie

20.00 Stanisław Mazurek

22.00 Zespół Muzyki Dawnej Huskarl

12.  Pokaz ochrony zabytków

21.00 Prezentacja obrazu 

Szczegółowy program Nocy Muzeów 2019 partnerów wydarzenia w Gnieźnie

ZWIEDZANIE MUZEÓW

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1

16.00-23.00

Zwiedzanie wystaw z przewodnikami

Konfrontacje muzealne 

Muzealne lekcje bez ograniczeń (wiekowych)

ATRAKCJE

„Guzik Wam pokażemy” (Interaktywne Muzeum Gniezna)

Prezentacja obrazu Józefa Żmijewskiego „Wzgórze Lecha od północnego wschodu”, 1942 r.

Koncerty: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie (18.00), Stanisław Mazurek (20.00), Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”(22.00)

Parowozownia Gniezno 

ul. Składowa 1

18.00-23.00

Zwiedzanie wystawy głównej

ATRAKCJE

18.00 „Budujemy nasz pociąg” – warsztaty dla dzieci 

19.30 „Nocka!” – III zmiana na stacji i nocne kolejowe historie ze spacerem 

23.00 Zwiedzanie Parowozowni Gniezno z latarkami 

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie

ul. Wrzesińska 49b/4 (zielone zaplecze, dawne koszary)

16:00-23:00

Zjazd Retro Rowerzystów i Motorowerzystów

ATRAKCJE

16:00 Wystawa Rowerów i Motorowerów

17:00 Pokaz Roweru Elektrycznego, jazdy MonoCyklem i Zakręconymi Rowerami

18:00 Konkurs Elegancji (Strój + Rower) i konkurencje sprawnościowe na rowerach i motorowerach. 

20:30 Ognisko, kiełbaski, nagrody

22:00 "Nocny Rajd" z pochodniami na terenie koszar

Muzeum Zabytków Techniki Wiejskiej 

(Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. H. Cegielskiego w Gnieźnie)

ul. Wrzesińska 43-55, budynek 3 (dawne koszary)

16.00-22.00

Zwiedzanie wystaw

„Od glinianej tabliczki do MPEG4”, „Wypędzeni 1939”, Izba Pamięci

ATRAKCJA

Pokaz unikatowych silników do łodzi z lat 30-70. XX w. oraz dawnego sprzętu domowego i rolniczego

Stary Ratusz

(Miejski Ośrodek Kultury)

ul. Chrobrego 40/41

16.00-23.00

Zwiedzanie wystaw

„Dom Powstańca Wielkopolskiego”, „Pod skrzydłami Sokoła. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Gnieźnie” (dziedziniec)

Zwiedzanie schronu w Starym Ratuszu (17.00, 18.00, 19.00)

ATRAKCJA

Wspólne szycie domowych poduszek

Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”

ul. Poznańska 15 

START: 16.00, 16.30

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., t. 61 426 04 35

(Miasto Gniezno, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”)

SPACERY Z HISTORIĄ

Śladami Józefa Chociszewskiego

START: 17.00

róg ul. Franciszkańskiej i Rynku

(Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna)

Wieczorne fyranie po Kareji

START: 18.00 

ul. Chrobrego 23 (przy budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych) 

(Miasto Gniezno, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”)

 

Materiał Prasowy

Tagi: MPPP Noc Muzeów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie