BYDGOSKA WIOSNA WIRTUALI BISZ I RADEX

Bydgoska wiosna wirtuali Bisz i Radex

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Czy możliwa jest działalność instytucji kultury w dobie koronawirusa? Rzecz jasna tak. Może być nawet bardziej skuteczna w dotarciu niż ta w realu. Pozostawiamy pytanie o ekonomię.

Zapewne mądrzy zrozumieli, że straty płynące z tego, że eventy przeniesie się do e-rzeczywistościbęda dla instytucji dużo mniejsze, niż gdyzasłaniając się Covid 19, instytucje zaprzestaną, koncertów, spektakli czy wystaw. Bydgoszcz, a raczej jej instytucje chyba już to ogarnęły mentalnie.

Spójrzmy więc co mam, np. zaproponowało MCK w mieście nad Brdą.
W poniedziałek kwietnia regularny e-koncert Bisz Radex w czasie rzeczywistym. Po koncercie był też czas na rozmowę z artystami. Koncert rzecz jasna dziwny w pustej sali. Zachowanie wszelkich zasad ostrożności muzycy raczej w dystansie, na szczęście scena duża. Operator kamery w maseczce jak pewnie i realizator dźwięku.

Ta pusta sala na szczęście nie straszy często, jest tylko w krótkich przebitkach i komentarzach artystów ze sceny. Bardzo zwarty, skondensowany koncert. Mimo braku jednak kontakt z publiką. To widać zwłaszcza w komentarzach na facebooku podczas koncertu. Może szkoda, że artyści nie mają opcji podglądu na to, co dzieje się w komentarzach. Feedback zawsze podbija energię. tak czy owak, w tej dziwnej sytuacji koncertowej Bisz i Radex potrafili stworzyć klimat. Świetna jak na ostatnio częste koncerty live w sieci jakość obrazu i dźwięku, obok dramaturgii płynącej z doboru kawałków, I krótkiej narracji ten koncert zdecydowanie wyróżnia się wśród tych e-live.

To wprawdzie zupełnie inny rodzaj wydarzenia, niż zagrany w domu muzyczny spektakl SIKSY, czy odtwarzany nie w czasie rzeczywistym koncert Tomasza Krzemińskiego z Dworu Artusa, albo równie domowy Swiernalisa live stream jednak podobnie należy do najciekawszych, jakie widzieliśmy.

Na BWW złożyło się kilkanaście imprez w wirtualu. Do końca cyklu pozostały jeszcze:24.04.2020 (piątek) / godz. 12.00 / fanpage Galeria Wspólna (FB): „Geometra miasta – Bydgoszcz” – wernisaż wirtualnej wystawy Dariusza Gackowskiego;
28.04.2020 (wtorek) / godz. 18.00 / fanpage Bydgoska Kronika Filmowa (FB): Filmowy wtorek z Bydgoską Kroniką Filmową;
29.04.2020 (środa) / godz. 20.00 / fanpage Radio Kultura (FB): Studio i Scena – Adam Kośmieja – PIANO & ELECTRONICS – koncert na żywo!
30.04.2020 (czwartek) / godz. 18.00 / fanpagewymyWammy (FB): „Perspektywy” – impro spektakl online

Niezależnie od tego, jak długo trwać będzie COVID 19 – trzymamy kciuki za artystów i animatorów, właścicieli klubów szefów agencji artystycznych. Wierzymy, że po wszystkim oni dadzą sobie radę. Czy jeśli zaraza potrwa dłużej, potrzebne nam będą instytucje kultury? W dużej mierze zależy od nich. Od tego, jak odnajdą się dziś.

Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry