Gniezno- Podlasie. Wspólna sprawa

Gniezno- Podlasie. Wspólna sprawa

 |  Jarek Mikołajczyk  | 

Kleszczele w powiecie hajnowskim na Podlasiu, podobnie jak Gniezno, również noszą dumne miano miasta królewskiego. To właśnie tam w te wakacje dzieci i młodzież miała okazję stworzyć w królewskim mieście rapowe utwory. Nad rapową częścią warsztatów czuwał Szegetz – raper i slamer z Gniezna. Projekt „Się Kręci” powstał w Wielkopolsce, a jego liderką jest Zocha Michalik. 

Tegoroczna edycja w podlaskich Kleszczelach była trzynastą odsłoną przedsięwzięcia, na którym młodzież z różnych środowisk pisze i nagrywa rapowe utwory, a następnie tworzy wideoklipy.

Warto wspomnieć, że we wcześniejszych edycjach za rap odpowiadał m.in. C-Zet również związany z gnieźnieńską sceną rapową. W tym zaś roku nad powstawaniem tekstów i pracą z rytmem czuwał Paweł Bąkowski z Gniezna.

– Oczywiście miałem na początku jakieś obawy, ale cała akcja okazała się być naprawdę porywającą przygodą – opowiada Paweł, czyli Szegetz – to z pewnością nie było łatwe zadanie i pojawiały się momenty zmęczenia, ale było to dla mnie ważne nie tylko, jako twórcy tekstów, ale po prostu jako człowieka. To było przede wszystkim ciekawe i zajmujące spotkanie z młodymi ludźmi i ich doświadczeniami, a także z ich wizją tego, jak przełożyć je na język rapsów. W dodatku rzecz działa się na Podlasiu, które z jednej strony jest absolutnie wyjątkowe, z drugiej przeze mnie pokochane. W ramach współpracy gnieźnieńskiego rapera i podlaskiej młodzieży powstały cztery utwory w bardzo różnej stylistyce i o różnym brzmieniu, różnorakie są też tematy i poetyka poszczególnych piosenek. Wszystkie natomiast zostały zobrazowane klipami.

Warto wspomnieć, że młodzież, która bierze udział w projekcie pochodzi z różnych środowisk – Najważniejsza w tym projekcie jest dla mnie integracja i dostrzeganie siebie nawzajem. Bywa to bardzo trudne, ale myślę, że i w tym roku ponownie udało nam się stworzyć silne plemię – mówi Zocha Michalik z Poznania, liderka projektu. W historii „Się Kręci” udało się zrealizować już ponad 13 koncertów i 36 teledysków m.in. z młodzieżą narażoną na wykluczenie społecznie (zakłady poprawcze, ośrodki wychowawcze, domy dziecka) w siedmiu miastach w Polsce.
Projekt realizowany jest przez CIM Horyzonty. Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Zachęcamy do wysłuchania utworów i obejrzenia klipów.
Jarek Mikołajczyk
Jarek Mikołajczyk

© All rights reserved. Powered by Liber Media.

Do góry