8 sekcji tematycznych, 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, po raz 26. w Poznaniu. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA to kompleksowy przegląd współczesnej kondycji kina dokumentalnego, który za pomocą ruchomych obrazów z największą i najszczerszą uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. W nowej formule Festiwalu wyszliśmy z oglądania filmów Online i skupiamy się w całości na OFFie: przede wszystkim na sytuacji za wschodnią granicą – w kluczowej dla tegorocznej edycji Festiwalu – sekcji „Bardzo Bliski Wschód”.
OFF CINEMA odwiedzi Yuliia Antypova, kierująca na co dzień dużym kinem studyjnym w centrum Kijowa, wciąż zagrożonego wojną. Z Berlina przyjedzie stały bywalec i przyjaciel Festiwalu Andrei Kutsila – białoruski dokumentalista, który po realizacji filmu „Gdy kwiaty nie milczą” nie może wrócić do ojczyzny. Na dużym ekranie będzie też można obejrzeć dwie części dylogii „Mariupol” w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa – litewskiego reżysera, który zginął podczas realizacji drugiej części dylogii w ostrzeliwanym przez Rosjan Mariupolu. W polskim „Syndromie Hamleta” młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju, poszukując współczesnego Hamleta – reżyser Piotr Rosołowski przyjedzie do Poznania na spotkanie z widzami.

Na otwarcie Festiwalu świetny debiut Bogny Kowalczyk „Boylesque” – o najstarszej w Polsce drag queen. Wiemy, że Planeta B nie istnieje, o czym można będzie się przekonać w filmach zebranych w sekcji „Eco Doc”, gdzie porozmawiamy o „Bukolice”, „Rzece” i „Krowie”, a Natalia Koryncka-Gruz o zmierzeniu się z Simoną Kossak. Spojrzymy też w górę, w cieszącej się największą popularnością sekcji „Dokumentów górskich”, ale też w stronę „Klasyki Dokumentu” – wrócimy do kultowej trylogii „Quatsi” Godfreya Reggio i debiutu Michaela Moore’a „Roger i Ja”. Nie zabraknie również immersyjnych „Filmów o filmach”, w tym najnowszego portretu Charliego Chaplina, muzycznych „Dźwięków dokumentu” z biografią zespolu Freakscene Jr. i najważniejszych dokumentów „Sezonu”. Przy okazji „Pokazów specjalnych” spotkamy się z dokumentalistkami i dokumentalistami oraz obejrzymy wybitne filmy w wyjątkowych warunkach – „De humani corporis fabrica” opowiadający o wnętrzu człowieka zaprezentujemy w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego, a biografię legendarnego włoskiego kompozytora, filmowego „Ennia” Morricone zaprezentujemy w przestrzeni Akademii Muzycznej.
Festiwal będzie, jak co roku, dostępny dla wszystkich: zapraszamy na pokazy z audiodeskrypcją i spotkania tłumaczone na PJM.

Spotkania literackie to już tradycyjna, wyjątkowa i nie-filmowa sekcja OFF CINEMA. W tym roku porozmawiamy o filmowym Dolnym Śląsku, technikach audiowizualnych w kinie współczesnym, polskim Lwowie i skomercjalizowanym Podhalu. Będzie też okazja do posłuchania konfrontacji autorki książki z filmową adaptatorką dzieła – pisarka Anna Kamińska i reżyserka Natalia Koryncka-Gruz porozmawiają o Simonie Kossak.
Materiał prasowy