21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Gniezno 2023
Jako, że kino jest najważniejszą ze sztuk, a prawa człowieka, ale też zwierząt i przyrody, są tak samo istotne, to tradycyjnie zapraszamy Was do obejrzenia najlepszych dokumentów w tej tematyce, czyli na 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie w Gnieźnie!
Jak zawsze pokażemy trzy obrazy o różnej tematyce i w trzech różnych miejscach! Oto program:
20.08.2023 (niedziela), 20:00
Latarnia na Wenei
„Adopciaki”
73′ Holandia 2020 reż. Saskia Gubbels
20.09.2023 (środa), 18:00
Czytelnia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna
„Kupa pieniędzy”
84′ 2022 USA reż. Shawn Bannon
19.10.2023 (czwartek), 18.00
Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie
„Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni”
51′ 2022 Szwajcaria reż. Marie-Laure Widmer Baggiolini

Tegoroczną edycję Watch Docs zaczniemy 20 sierpnia w niedzielę o godzinie 20:00, w Latarni na Wenei, pokazem filmu „Adopciaki”. Po projekcji planujemy dyskusję!
Opis filmu:
Największe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.
Największe schronisko dla zwierząt w Holandii. Każdy dzień wypełniają tu te same czynności – sprzątanie, karmienie, konsultacje weterynaryjne, treningi i testy behawioralne. Ponure wnętrza kontrastują z poświęceniem pracowników i wolontariuszy, którym przyświeca wspólny cel – znaleźć jak najlepsze domy dla swoich podopiecznych: porzuconych psów, kotów, gryzoni i ptaków. Obserwujemy zmagania tych zwierząt, widzimy, jak bliską relację nawiązują z opiekunami i kibicujemy ich postępom. Nie każda historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Niektóre przypadki są szczególnie trudne, a holenderski system ochrony zwierząt domowych jest nieubłagany. Marta Lityńska
Drugi pokaz odbędzie się 20 września w środę o godzinie 18:00, w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Pokażemy film: „Kupa pieniędzy”, a po nim zaprosimy na rozmowę z socjologiem, aktywistą i autorem książki „Społeczeństwo bez mięsa” Jarosławem Urbańskim.
Opis filmu:
Za kulisami przemysłowej hodowli świń. Wielkie pieniądze, cierpienie zwierząt, śmierdzący problem i ludzie zmuszeni żyć w sąsiedztwie gigantycznych „fabryk mięsa”.
Witajcie w Północnej Karolinie – stanie, którego mieszkańcy: ludzie i zwierzęta, przeżywają piekło zgotowane im przez największego producenta wieprzowiny na świecie. Wschodnią część stanu zamieszkuje w większości biedna społeczność Afroamerykanów. I to właśnie tam korporacja Smithfield postanowiła postawić (tanim kosztem) wielkie chlewnie. Nikt z miejscowych nie wierzy w sztandarowe hasło firmy: „Dobre jedzenie. Odpowiedzialnie”. Wszyscy widzą, jak dzień po dniu hektolitry świńskich odchodów rozpryskiwane są po okolicy, a ich smród, pomimo zamkniętych okien, wdziera się do domów. Zanieczyszczona woda i powietrze, problemy zdrowotne oraz cierpienie zwierząt skłaniają mieszkańców do walki o sprawiedliwość. „Kupa pieniędzy” ujawnia śmierdzące sekrety przemysłowego chowu świń – nie zapominając o ludziach, którzy stali się ofiarami bezwzględnej pogoni za zyskiem. Pogoni, która pozbawia życia nie tylko zwierzęta.
Witajcie w Północnej Karolinie – stanie, którego mieszkańcy: ludzie i zwierzęta, przeżywają piekło zgotowane im przez największego producenta wieprzowiny na świecie. Wschodnią część stanu zamieszkuje w większości biedna społeczność Afroamerykanów. I to właśnie tam korporacja Smithfield postanowiła postawić (tanim kosztem) wielkie chlewnie. Nikt z miejscowych nie wierzy w sztandarowe hasło firmy: „Dobre jedzenie. Odpowiedzialnie”. Wszyscy widzą, jak dzień po dniu hektolitry świńskich odchodów rozpryskiwane są po okolicy, a ich smród, pomimo zamkniętych okien, wdziera się do domów. Zanieczyszczona woda i powietrze, problemy zdrowotne oraz cierpienie zwierząt skłaniają mieszkańców do walki o sprawiedliwość. „Kupa pieniędzy” ujawnia śmierdzące sekrety przemysłowego chowu świń – nie zapominając o ludziach, którzy stali się ofiarami bezwzględnej pogoni za zyskiem. Pogoni, która pozbawia życia nie tylko zwierzęta. Zuzanna Połynko
Całość zakończymy 19 października w czwartek o godzinie 18:00 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, gdzie jednocześnie na zakończenie pierwszego dnia Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kulturowe konteksty wojny”, zaprezentujemy film „Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni”. Po filmie przewidziana dyskusja z zaproszonymi gośćmi!
Opis filmu:
To dzięki ich zaangażowaniu będzie można kiedyś postawić przed sądem zbrodniarzy w mundurach. Żmudna praca działaczy i śledczych dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne.
Nie wiemy, kiedy skończy się wojna w Ukrainie, ale bez wątpienia międzynarodowy trybunał karny będzie dysponował wystarczającą liczbą dowodów, by osądzić rosyjskie zbrodnie wojenne. Właśnie dzięki mrówczej pracy ludzi, których wysiłki portretuje ten film. Są wśród nich ukraińscy śledczy i pracownicy zagranicznych organizacji zbierający na miejscu dowody i wstrząsające zeznania świadków. Aby jak najdokładniej wyjaśnić okoliczności konkretnych zdarzeń, zespoły analityków przeglądają i porównują dostępne materiały: filmy, zdjęcia, przechwycone zapisy rozmów. Identyfikują trudno rozpoznawalne miejsca i sprawców, którzy próbują ukryć swoją tożsamość. I choć często jest to piekielnie trudne – starają się zachować profesjonalny obiektywizm. Konrad Wirkowski

Ponadto osobne projekcje filmowe dla młodzieży ze szkół średnich, zorganizuje w ramach Festiwalu, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie.
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie oraz Latarnia na Wenei, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Instytut Kultury Europejskiej UAM.
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Popcentrala, Wasze Radio