Skip to main content

Klub KP zaprasza na Watch Docs

20. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Gniezno 2022

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Po raz kolejny zapraszamy Was na możliwość obcowania z najlepszymi filmami dokumentalnymi o prawach człowieka, czyli mówiąc prościej na 20.Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie w Gnieźnie!

Tym razem wybraliśmy dla Was trzy filmy o różnorodnej tematyce, które tradycyjnie pokażemy w trzech różnych miejscach!

PROGRAM:

5.09.2022 (poniedziałek), 19:30
Latarnia na Wenei
„Instrukcja przetrwania”
72′ Niemcy 2021 reż. Y. Ugrekhelidze

11.09.2022 (niedziela), 18:00
Restauracja Żuraw i Czapla (Rynek)
„Sztuka przeżycia”
83′ 2021 Niemcy, USA reż. D. H. Gerson
Po filmie dyskusja z Hubertem Tubackim

13.09.2022 (wtorek) 19:00
Stary Ratusz (ul. Chrobrego)
„Nature is My Homeland”
54′ 2021 Polska reż. M. Gajczak


Całość zaczniemy 5 września w poniedziałek na Latarni na Wenei o godzinie 19:30 pokazem filmu „Instrukcja przetrwania”.

Opis filmu:
Alexander i Mari są małżeństwem mieszkającym w Gruzji. Żyją w ciągłej niepewności i muszą się ukrywać, ponieważ Alexander jako osoba trans nie jest akceptowany przez społeczność. Postanawiają przeprowadzać się do bardziej przyjaznego państwa, ale żeby mogli sobie na to pozwolić, Mari zostaje surogatką za pieniądze. Czuła kamera Yany Ugrekhelidze towarzyszy im w tej drodze – od poczucia strachu, przez nawiązywanie więzi emocjonalnych z nienarodzonym jeszcze dzieckiem do wyjazdu za granicę, gdzie Alex może być w pełni sobą i w bezpieczny sposób kontynuować tranzycję. Przejmujący film, zbliżający do osób, o których opowiada, jednocześnie wpisuje ich historię w sieć złożonych zależności rodzinnych, społecznych i politycznych we współczesnej Gruzji.

Drugi pokaz odbędzie się 11 września 2022 (niedziela) o godzinie 18:00 w restauracji Żuraw i Czapla (Rynek). Pokażemy film: „Sztuka przeżycia”. Po pokazie dyskusja z Hubertem Tubackim – antropologiem i działaczem społecznym.

Opis filmu:
Młody raper, który trafił na kilka miesięcy do więzienia za piosenkę krytykującą Baszszara al-Asada. Choreograf torturowany przez tajną policję. Graficzka, której brat został siłą wcielony do armii i zginął podczas próby dezercji. Młodzi artyści, którzy w czasie Arabskiej Wiosny uwierzyli, że także w Syrii możliwe są zmiany, i sprzeciwili się reżimowi. Każde z nich zapłaciło wysoką cenę, by wreszcie szukać schronienia poza granicami kraju. Dokument Davida Henry’ego Gersona to opowieść nie tylko o piekle, w jakim znaleźli się Syryjczycy po krwawo stłumionej rewolucji, lecz także historia wychodzenia z traumy poprzez sztukę. Pisanie piosenek, tworzenie instalacji graficznych czy występy sceniczne są dla bohaterów filmu zarówno wyrazem buntu, jak i szansą na odzyskanie wolności i poczucia własnej sprawczości. “Na szczęście jestem artystą, więc mam przestrzeń, by wykorzystać własne wspomnienia” – mówi choreograf Medhat Aldaabal, który doświadczenie wielomiesięcznej wędrówki przez Europę przełożył na język ruchu i tańca. Lecz mimochodem film Gersona przypomina, że miliony uchodźców – z Syrii, Afganistanu, Sudanu – przed którymi coraz częściej zamykane są granice i stawiane zasieki z drutu kolczastego, nigdy nie dostaną podobnej szansy na nowe życie.

Całość zakończymy 13 września 2022 (wtorek) o godzinie 19:00 w Starym Ratuszu (ul. Chrobrego) Zaprezentujemy film „Nature is My Homeland”.

Opis filmu:
Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Musimy nauczyć się żyć ze świadomością, że ludzie w nieodwracalny sposób zmienili świat, który dzielą z milionami innych gatunków. Które z nich najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?

Więcej o festiwalu znajdziecie na www.watchdocs.pl

_

organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl Wasze Radio


Wsparcie obejmuje wybrane działania Festiwalu Objazdowego w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak