• Jarek Mikołajczyk

Świąteczny koncert u Fary

“On daje życie” to koncert z jakim wystąpiły dziś: Chór im. św. Ojca Pio i Kameralny Chór Męski “Szpaki”. Po raz kolejny Kościół Farny stał się miejscem dobrego koncertu świątecznego.    

Kameralny Chór Męski "Szpaki" panowie, którzy to kontynuują chlubną kartę gnieźnieńskiej chóralistyki. Wywodzą się z Chóru Chłopięcego Szpaki. Zespół ten w przyszłym roku świętował będzie 50. lecie istnienia. Panowie wystąpią pod batutą Pauliny Kuczyńskiej - Siwki. Chór prowadzony początkowo przez wybitnego dyrygenta i chóralistę Wiesława Kisera odnosił wiele międzynarodowych sukcesów, koncertując niemal w całej Europie, wymieniany był obok Poznańskich Słowików, co stawia go w ścisłej czołówce polskich chórów chłopięcych.Przez lata był największym i najważniejszym przedsięwzięciem kulturalnym w Gnieźnie. Przez Szpaki przewinęły się dziesiątki fantastycznie śpiewających chłopców. To był także fenomen edukacyjny. Dziś część dorosłych już mężczyzn, kontynuuje tradycję z powodzeniem. Początkowo Kameralny Chór Męski prowadził wspaniały dyrygent Roman Nowak, po jego przedwczesnej śmierci Szpaki stanęły w trudnym momencie, na szczęście dyrygentury podjęła się paulina Kuczyńska - Siwka absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. To właśnie Szpaki rozpoczęły dzisiejszy koncert zatytułowany “On daje życie” w gnieźnieńskiej Farze. Repertuar wypełniły przede wszystkim kolędy i pieśni świąteczne. Usłyszeliśmy między innymi: Gdy się Chrystus rodzi, Cicha noc, Jasna Panna, Christus natus, Przybieżeli do Betlejem. Krótki koncert potwierdził dobrą kondycję, jeśli pojawiły się jakieś mankamenty to raczej związane z ustawieniem mikrofonów. 

Drugą część koncertu wypełnił działający przy Farze Chór im. św. Ojca Pio. Początkowo jako Schola zespół powstał w 1990 roku w parafii farnej. W 1999 roku Schola Liturgiczna przyjęła imię św. Ojca Pio. W tym czasie zespół pielgrzymował i śpiewał w Lourdes i La Salette.  W roku milenijnym (2000 r.) schola udała się do Rzymu, na Monte Cassino, a także do grobu swojego patrona Ojca Pio w San Govanni Rotondo. Chórzyści “od Fary” uczestniczyli między innymi w Spotkaniu Młodzieży Europy Środkowej w Mariazell (2003 r.) oraz w Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii (2005 r.). Natomiast w  2008 roku schola przekształciła się oficjalnie w Chór im. św. Ojca Pio. Od tej chwili chór uczestniczy w uroczystościach parafialnych, diecezjalnych oraz miejskich. W roku 2012 Andrzej Joras wraz z chórem został odznaczony Medalem Milenijnym za zasługi w krzewieniu kultury chrześcijańskiej. W tym roku, po koncercie twórca i opiekun chóru otrzymał Medal Koronacyjny. Chórzyści pielgrzymowali i śpiewali w Wiedniu na Kahlenbergu, w Mariazell  oraz w katedrze wawelskiej i przed cudownym obrazem Matki Bożej w Częstochowie. W ubiegłym roku uświetnili widowisko historyczne na terenie miasta w 100 rocznicę wybuchy Powstania Wielkopolskiego. Ogromne zaangażowanie i serce Andrzeja Jorasa sprawia, że już od blisko 30 lat nie milknie śpiew scholi.

Dziś chór prowadzony był zarówno przez założyciela powstałego jako schola zespołu Andrzeja Jorasa  wykonując najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, ale także pod batutą Agnieszki Ksel.

 

Pojawiły się między innymi takie osadzone w tradycji ludowej piosenki jak Graj dudka. Nie zabrakło też wykonań kolęd ze wspólnym śpiewem z słuchaczami i uczestnikami koncertu tak wybrzmiała między innymi Lulajże Jezuniu.

Chórowi towarzyszyli instrumentaliści. To był świetnie przyjęty koncert świąteczny, zamknięty wspólnym śpiewaniem kolęd. 

 

zdj. transmisje media

Jarek Mikołajczyk 

Tagi: Szpaki Fara