• Start
  • Relacje
  • Wiara z fyrtla: Paweł Bąkowski z Nagrodą Królika i Piotr Żelazowski z medalem
  • RedAktor

Wiara z fyrtla: Paweł Bąkowski z Nagrodą Królika i Piotr Żelazowski z medalem

Nagrody z zasady bywają trudne dla twórców i animatorów niezależnych. Dzieje się tak z wielu powodów, czasem po prostu laureatom na nich nie zależy, co nie znaczy, że je lekceważą, są im po prostu w pewien sposób obce zmagania o laury. Tegoroczne wyróżnienia przyznane podczas Festiwalu Fyrtel potwierdzają jednak niezależność Kapituły Królika Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna, ale też trzeba przyznać, że Medal Koronacyjny trafił w dobre ręce. Paweł Bąkowski odebrał podczas Gali Festiwalu Fyrtel tegoroczną honorową Nagrodę Kulturalną Miasta Gniezna Królika 2019, natomiast przyznany przez prezydenta Medal Koronacyjny za wkład w rozwój kultury w Gnieźnie trafił do Piotra Żelazowskiego — szefa Klubu Muzycznego Młyn.


Gala Festiwalu była nie tylko okazją do wyróżnień dla ludzi kultury naszego gnieźnieńskiego fyrtla, przypomniano także wpisane w tę specyfikę projekty realizowane w mijającym roku. Wieczór prowadzili Iwona Piechocka - Jóźwiak i Piotr Wiśniewski. Szczególną uwagę w podsumowaniach zwrócił projekt Blubramy po naszemu, który promował gwarę wielkopolską z jej gnieźnieńskim wariantem. Wspomniano także projekt MOK-u i Starego Ratusza dotyczący Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Podczas koncertu w krótkim programie gwarowym zaprezentowała się EkaBolecha. Medal Koronacyjny Piotrowi Żelazowskiemu wręczył w imieniu prezydenta Dariusz Pilak dyrektor MOK. Przed przedstawieniem laureata Królika sekretarz Kapituły i dyrektor Biblioteki Piotr Wiśniewski poprosił na scenę przedstawicieli Kapituły Nagrody. Nagrodę przyznaje Kapituła złożona z dotychczasowych laureatów. - Wydaje się, że tegoroczny laureat powinien otrzymać Królika już wcześniej, do tej pory często jednak żegnał się z Gnieznem, na szczęście okazało się, że te pożegnania były jedynie happeningami. Dziś wiemy, że zdecydował się jednak przynajmniej na razie zostać w rodzinnym Gnieźnie. Osobiscie czuje nieustannie jego oddech na plecach. Myślę nawet, że teraz bywa odwrotnie. Mam wrażenie, że jego zasług nie trzeba wymieniać. To niezwykle ważna postać dla gnieźnieńskiej kultury Paweł Bąkowski: artysta, animator, społecznik, muzealnik i prezes Stowarzyszenia Ośla Ławka — mówił przed wręczeniem nagrody Jarosław Mikołajczyk.

 

Nieoficjalnie i spontanicznie Paweł Bąkowski i Jarosław Mikołajczyk zapowiedzieli Roast Królików. Śmiech, pot i łzy, który może stać się atrakcją przyszłorocznej gali.

Na zamknięcie wieczoru ze specjalnym koncertem wystąpił Tom Bishop zespół, którego liderem jest również laureat Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna — Aleksander Schmidt. Zwarty, niezwykle dopracowany koncert był wspaniałym finałem Festiwalu, którego założeniem jest pokazanie tego, co dzieje się w tkance kulturowej na Fyrtlu.

RedAktor

zdj. Anna Farman

Tagi: Fyrtel