• Start
  • Relacje
  • Rzutem na taśmę, ale jednogłośnie. Nareszcie stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego
  • Jarek Mikołajczyk

Rzutem na taśmę, ale jednogłośnie. Nareszcie stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego

Upamiętnienie osoby i twórczości Sławka Kuczkowskiego, wizjonera, poety, reżysera i jednego z ważniejszych artystów tworzących w Gnieźnie przełomu XX i XXI wieku, postulowali redaktor naczelny Popcentrali piszący te słowa i naczelny Zeszytów Poetyckich. Wcześniej sporo dla przypomnienia twórczości Kuczkowskiego zdziałała młodzież z Teatru w Depozycie, przygotowując spektakl oparty na tekstach poezji z wykorzystaniem rekwizytów jego teatru.

Pierwsze tego typu przekonanie wyrazili na łamach Popcentrali i Informacji Lokalnych.

Dziś Rada Miasta Gniezna podjęła uchwałę ustanawiającą stypendium celowe dla młodych twórców i animatorów kultury im. Sławomira Kuczkowskiego. Pamiętany głównie jako portier Młodzieżowego Domu Kultury twórca mistycznych działań z pogranicza teatru oraz medytacji, kierownik artystyczny Teatru Wizji i Medytacji Czerwona Główka był też jako poeta laureatem nagrody im. ks. jana Twardowskiego za tom poezji Piętno. Stypendium będzie przyznawane raz w roku, na razie wynosi 2500 zł. Najważniejszym jednak jest fakt, że nareszcie Miasto zaczyna pamiętać o swoich. Choć początkowo radni podczas jednej z poprzednich sesji nie byli jednomyślni na temat nie tyle patrona stypendium co formy.

Ostatecznie dzięki staraniom radnego Artura Kuczmy przewodniczącego Komisji Promocji i Kultury dziś radni nie mieli wątpliwości. Celem stypendium oprócz wsparcia dla młodej kultury Gniezna jest pamięć o Kuczkowskim. Tu informacje na temat Sławomira Kuczkowskiego nazwanego Portierem Pana Boga. W tym roku minęło 10 lat od śmierci artysty, można powiedzieć, że rzutem na taśmę udało się zmieścić w rocznicy. To niezwykle ważny krok Miasta w stronę właściwego traktowania zarówno kultury, jak i ludzi, którzy ja tworzyli.

 

JMM

Tagi: Sławomir Kuczkowski