• Start
  • Relacje
  • Dawid Jung otrzymał Medal Młodego Pozytywisty. Gratulujemy!
  • mn, opr. Mixer

Dawid Jung otrzymał Medal Młodego Pozytywisty. Gratulujemy!

Dawida Junga czytelnikom Popcentrali przedstawiać nie potrzeba: nasz redakcyjny kolega, wydawca, krytyk poetycki, regionalista otrzymał jedno z ważniejszych wielkopolskich wyróżnień - Medal Młodego Pozytywisty honorujacy współczesnych organiczników. Wręczenie nastąpiło w miniony czwartek, w Auli Lubrańskiego UAM. 

Medale nadawane są od 2002 przez kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego osobom wybitnie zasłużonym w pracy organicznej, jednocześnie laureaci nagrody tworzą Klub Młodych Pozytywistów. Dotychczasowymi laureatami Medalu Młodego Pozytywisty uhonorowani zostali m.in. Rafał Blechacz, Cho Seong-jin oraz Sarah Sanders (b. rzeczniczka prasowa Białego Domu).

Medal Młodego Pozytywisty przyznaje się ludziom nauki i kultury, którzy nawiązują do tradycji i dziedzictwa pozytywizmu. Jak podkreślają członkowie Kapituły: Dzisiaj, współczesny polski pozytywizm początku XXI wieku, kultywowany w warunkach wolności i demokracji, rozwijając twórczo XIX-wieczne idee powinien przyczyniać się do szybkiego gospodarczego, kulturalnego i cywilizacyjnego awansu naszego kraju przechodzącego teraz nie tylko skomplikowaną, wielokierunkową transformację ustrojową, ale również przygotowującym się do integracji z Unią Europejską i korzystnego usytuowania się w kontekście globalnym.

Dawid Jung jest Gnieźnianinem, muzykiem i pisarzem, twórcą i badaczem kultury, wieloletnim redaktorem naczelnym „Zeszytów Poetyckich” oraz serii wydawniczych (Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej, Biblioteka Staropolska, Studia Historica), członek m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz International Federation of Journalist w Brukseli. Za swoją twórczość i działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą.

Medal Młodego Pozytywisty wręczał Dawidowi Jungowi Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król. Podczas uroczystej gali wręczono także Statuetki im. Hipolita Cegielskiego, Statuetki im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz certyfikaty „Najlepsze w Polsce”.

materiał nadesłany

Tagi: Dawd Jung Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego