• Start
  • Relacje
  • Nagrody 13. Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie
  • przedruk offeliada.pl

Nagrody 13. Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie

Na szersze relacje z "13 Offeliady" przyjdzie czas. Podobnie jak w latach poprzednich rednacz tworzył Offeliada TV, a zastępczyni śmigała z gazetką festiwalową i wieloma sprawani programowo organizacyjnymi, Ola Kondela ogarniała internety Offeliady. Dlatego pozwalamy sobie na przedruk z festiwalowej strony. 

  1. Jury Główne Festiwalu w składzie: Marta Dzido, Tessa Moult-Milewska, Wiesław Kot oraz Jakobe Mansztajn przyznało Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (750 złotych + statuetka) w kategorii:

– fabuła dla filmu „Elizabeth” w reżyserii Wojciecha Klimali za dystans, zrozumienie i przełamanie stereotypu starzejących się kobiet

– dokument dla filmu „Casting” w reżyserii Klaudii Kęski za interesującą interpretację relacji rodzinnych w przenikanie się kultur

– animacja dla filmu „Silny niezależny kosmos” w reżyserii Damiana Krakowiaka za intensywną i przekonującą wizualnie historię o odchodzeniu, opowiadaną w prosty, metaforyczny i przejmujący sposób

Wyróżnienia Jury Głównego:

– „Fascinatrix” w reżyserii Justyny Mytnik

– „Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć” w reżyserii Marka Ułana-Szymańskiego

– „Strawberry boys” w reżyserii Michała Toczka

– „Oddychaj” w reżyserii Kamili Jasińskiej

  1. Jury główne przyznało następujące nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:

– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Jędrzeja Ziembińskiego za film „Czyste”

– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Jana Bujnowskiego za film „Krzyżówka”

– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Karola Łakomca za film „Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć”

– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Miłosza Jańca za film „Elizabeth” 

– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Marii Mamony za film „Elizabeth”

– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: za film „TAK.BLISKO” dla Ryszarda Ronczewskiego

– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Klaudii Kęski za film „Casting”   

– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Damiana Krakowiaka za film „Silny niezależny kosmos”

  1. Jury Studenckie w składzie: Kacper Pietrzak (IKE UAM), Anna Sołtys-Stawowa (GSW Milenium), Patrycja Nitka (PWSZ) przyznało Nagrodę „Hamleta” dla filmu:

– „Elizabeth” w reżyserii Wojciecha Klimali

  1. Jury Młodego Widza w składzie: Nikodem Wejerowski (I LO), Olga Jóźwiak (II LO), Dagmara Fromm (III LO), Aleksander Eliks-Pietrzak (AL Milenium) oraz Mateusz Madaj (ZSEO) przyznało Nagrodę „Horacego” dla filmu:

– „Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć” w reżyserii Marka Ułana-Szymańskiego

Wyróżnienia Jury Młodego Widza:

– „Świadomość Lalki” w reżyserii Michała Wójcickiego

– „Elizabeth” w reżyserii Wojciecha Klimali

– „Filozofia lotnicza” w reżyserii Jacka Burbana

  1. Jury dziennikarzy w składzie: Aleksander Karwowski (Przemiany na Szlaku Piastowskim i Marta Wesołowska (Radio Września) przyznało nagrodę „Laertes” dla filmu:

– „TAK.BLISKO” w reżyserii Marka Głuszczaka

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

  1. Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „Casting” w reżyserii Klaudii Kęski.
  2. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Świadomość Lalki” w reżyserii Michała Wójcickiego
  3. Nagroda Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia dla filmu „Drugi pokój” w reżyserii Anny Rzepki
  4. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „1410” w reżyserii Damiana Kocura
  5. Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „48 godzin wcześniej” w reżyserii Daniela Szajdka
  6. Nagroda Publiczności dla filmu „Wanniarz” w reżyserii Kacpra Ucińskiego oraz Mikołaja Wojciechowskiego
  7. VIII Konkurs Kuźni Literackiej na recenzję książki zekranizowanej po ’89 roku

– I miejsce: Bogna Janicka – Recenzja Książki „Dom na pustkowiu” Andrei Marii Schenkel

– II miejsce: Michał Filipiak – Recenzja Książki „Godziny” Michaela Cunninghama

– III miejsce: Jakub Sufleta – Recenzja Książki „Poradnik pozytywnego myślenia” Matthew Quicka.

przedruk offeliada.pl

Tagi: Offeliada