• Magdalena Karpińska

Poruta tej! Dlaczego wstydzimy się gwary?

Ostatnie spotkanie gwarowe za nami. W piątek w Czytelni Biblioteki Głównej – sercu kampanii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – rozmawiano o gwarze bardziej „na poważnie”. Przewodnikiem w tej rozmowie był Paweł J. Bąkowski, antropolog kultury, zajmujący się m.in. kwestiami tożsamości regionalnej, a od niedawna także Istny Rojber (vlogi „Blubrane Recenzje” można znaleźć na kanale YT Biblioteki).

 

W błyskotliwym i erudycyjnym wystąpieniu prelegent zajrzał pod podszewkę wstydu dotyczącego gwary. I choć w wykładzie znalazły się takie terminy, jak: socjolekty, rejestry językowe, kapitał kulturowy czy postmodernizm, to sposób podania (obejmujący również radykalne zmiany wizerunkowe) był zabawny i lekkostrawny, nawet dla kogoś bez humanistycznego przygotowania.


To było - niestety - ostatnie spotkanie w ramach gwarowego projektu. W ostatnim tygodniu kampanii „Tu blubramy po naszemu!” czekają na nas jeszcze dwie audycje radiowe Andrzeja Malickiego (wtorek Radio Plus po 10.30 oraz piątek Radio Gniezno ok. 11.10), a także kolejny odcinek vloga „Blubrane Recenzje”, który pojawi się na YouTubie w środę o 9:00. Odbędą się także ostatnie warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży.


Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Magdalena Karpińska
Zdjęcia: Anna Farman

Tagi: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna