• Jarek Mikołajczyk

Blubranie z Wujem Czechem

Projekt biblioteczny promujący gwarę, został świetnie przyjęty, choć działania jeszcze trwają można już mówić o sukcesie. Za nami kolejne spotkanie, tym razem w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna swoimi gwarowymi wierszami dzielił się Marek Szymański czyli Wuja Czechu. W nowo otwartej czytelni przy ul. Mieszka I nie tylko królują plakaty o tematyce gwarowej. Tu odbyło się już między innymi spotkanie z Juliuszem Kublem, twórcą monologów Starego Marycha. Przed nami jeszcze chociażby spotkanie spotkanie z Włodzimierzem Bulikowskim.

 

W miniony piątek jednak czytelnię wypełnili sympatycy blubrania po naszemu by spotkać się z autorem zabawnych gwarowych wierszy oraz faceboowej strony Gwara Poznańska, która ma ponad 40 tysięcy fanów.

W pierwszej części spotkania Marek Szymański przeczytał kilkanaście swoich wierszy z książek: „W antrejce na ryczce” i „Dej mi szpycnońć na Twom giyre”. Świetny kontakt z publicznością oraz poczucie humoru sprawiły, ze uczestnicy nie zorientowali się nawet, że ta cześć trwała ponad godzinę. Marek Szymański rodowity Poznaniak związany przez lata z Wildą i Dębcem obecnie mieszka w Swarzędzu. Jego zamiłowanie do gwary wzrastało już w czasach dzieciecych, w jego domu gwara funkcjonowała na co dzień. Pisaniem tekstów gwarowych zajął się jednak dopiero kilka lat temu. Jego opowieści wprowadzające do czytania wierszy oraz niezwykła serdeczność, sprawiało, ze słuchacze nieustannie uśmiechali się podczas tego wieczoru. Marek Szymański przyznał, że myśli o tym by przeprowadzić się do Gniezna.

 

 

Po części monologowej, krótkie spotkanie z autorem prowadził Szczun z Kareji – nasz redaklcyjny kolega – Jarek Mikołajczyk. - Wydaje mi się, że Wuja Czechu sam się akuratnie poprowadził i moja rola jest tu zbędna – rozpoczął Mikołajczyk. Potem jednak zadał kilka istotnych pytań, tak, że wytworzyła się dyskusja na temat gwary, jej kondycji i potrzeby ocalania jej od zapomnienia.

To było niezwykle żywe spotkanie pełne energii i dobrego sentymentu. Kolejne w ramach projektu już w następny piątek z profesorem Włodzimierzem Bulikowskim. Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna "Tu blubramy po naszemu!" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2019"

Tymoteusz. 

zdj. 1 x Mixer & 1 x Anna Farman

Tagi: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Wuja Czechu