• Start
  • Relacje
  • Słowianie połabscy – nowa wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego
  • Aga

Słowianie połabscy – nowa wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Wczoraj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarto wystawę Słowianie połabscy. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z ośrodkami muzealnymi z Niemiec. Kuratorami wystawy są dr Paweł Szczepanik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Łukasz Kaczmarek, kierownik działu naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Otwarcia dokonali kuratorzy wystawy wspólnie z dyrektorem gnieźnieńskiego muzeum Michałem Bogackim. Ekspozycja jest opowieścią o mieszkających na zachód od Odry Połabianach. Zobaczyć można pochodzące zarówno biżuterię, jak i figurki idola, Oprócz cennego zbioru zabytków mocną stroną wystawy jest forma ekspozycji i aranżacja wykonana przez Twórczą Dziesiątkę. Gnieźnieńskie Muzeum pokazuje blisko 100 zabytków pochodzących z okresu od VI do XII w., pochodzących głównie z Niemiec. Większość z nich nigdy wcześniej nie była wystawiana w naszym kraju. Dodatkowo obraz kultury Słowiańszczyzny zachodniej uzupełniają zabytki znalezione na terenie Polski. - Ekspozycja zbudowana jest z dwóch części. Pierwsza to zabytki archeologiczne sprowadzone z terenów Niemiec. Drugą część stanowią źródła historyczne, których jest bardzo dużo na temat słowiańszczyzny połabskiej w przeciwieństwie do tego, co mamy w przypadku naszych ziem — mówił Łukasz Kaczmarek.

Dyrektor gnieźnieńskiego muzeum zwraca uwagę na to, że – Połabianie to bardzo ciekawa kultura, ciekawa historia plemion, które miały ogromny wpływ na kierunek rozwoju państwa polskiego i mało kto wie, że być może Słowianie Połabscy i ich polityka wpłynęła na decyzję Mieszka I o przyjęciu chrztu – mówił Michał Bogacki dyrektor MPPP. Eksponaty wypożyczono między innymi z Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum w Brandenburgu, realizacja wystawy to również współpraca z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tę ciekawą wystawę można oglądać do marca 2020 roku.

Aga