• Jarek Mikołajczyk

Heimat - Konkurs im. Anny Piskurz

Konkurs powstał to pomysł animującej kulturę w Czytelni na Piętrze I LO Joanny Gronikowskiej. Dopiero jednak wypracowanie ogólnopolskiej formuły oraz obecnego składu jury, pchnęło tę cenną inicjatywę literacką na tory, którymi krocząc, staje się powoli istotnym sprawdzianem dla debiutantów. Tegoroczna już czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz wyłoniła kilka nazwisk, które mają szansę stać się w przyszłości częścią historii polskiej literatury.

To, co wydaje się ważnym w przypadku tego konkursu to jego konsekwentny rozwój, ogólnopolska formuła łącząca pamięć lokalną. Od pewnego czasu finałem konkursu są publikacje, początkowo w formie PDF publikowanego przez Zeszyty Poetyckie i Popcentralę, wczoraj jednak laureaci otrzymali już na ogłoszeniu wyników książkę z pokłosiem konkursu. Dodatkowa wartoscią, której są ilustracje wykonane przez młodych ludzi z I LO pracujących pod kierunkiem Krzysztofa Burgharda. Młodzi plastycy zmierzyli się z ilustrowaniem wierszy Anny Piskurz. Konkurs pod auspicjami starostwa powiatowego odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a wsparła go między innymi Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski.

Przewodniczącym jury, w którym zasiadały Kamila Kasprzak – Bartkowiak z-ca redaktora naczelnego Magazynu Kulturalnego Popcentrala, Irmina Kosmala – szefowa Kuźni Literackiej, był Dawid Jung poeta, krytyk i redaktor naczelny zeszytów Poetyckich. To właśnie dzięki jego wydawnictwu konkurs wieńczyła książka.

Temat konkursu otwarty w formule okazał się bliski młodym adeptom pisarstwa. Motto zaczerpnięte z twórczości Anny Piskurz, tylko pozornie dyktowało temat alienacji i beznadziei. „Spotkałam tylu ludzi, a nie spotkałam nikogo” - to te słowa gnieźnieńskiej poetki inspirowały między innymi zwycięzcę. Aleksander Krzyżanowski z Torunia nadesłał na konkurs opowiadanie Heimat. To poruszająca i napisana niezwykle dojrzałym językiem o Bydgoszczy, a bardziej o sąsiedztwie: Polaków Niemców i Żydów. Ta mała forma zdradza niezwykły talent Krzyżanowskiego. - Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki. Prawdę mówiąc, to może tylko cieszyć, bo pokazuje potrzebę tego działania. Myślę, że nie tylko nazwisko zwycięzcy ma szansę wpisać się pięknie w literaturę polską – powiedział nam Dawid Jung – przewodniczący jury. Wartością konkursu jest niewątpliwie szacunek i pamięć o Annie Piskurz, dzięki tegorocznej edycji w książce znalazły się między innymi niektóre juwenilia patronki konkursu. W książce znalazły się także wyróżnione prace 3 edycji.

Po ogłoszeniu wyników odbył się wernisaż wystawy plastycznej wspomnianej grupy ilustratorów książki pokonkursowej.

Konkurs przeszedł do historii, czas pokaże ilu z młodych twórców, wytrwa w literackim trudzie, dla części może być początkiem, dla innych jedynie przygodą, wyróżnionym nikt jednak już nie odbierze debiutu książkowego. Gnieznu zaś powoli wróci pamięć o Annie Piskurz poetce z Gniezna, która zwyciężyła blisko 100 konkursów ogólnopolskich.

1 Nagroda - Aleksander Krzyżanowski 

wyróżnienia:

Norbert Chotnicki

Wojciech Janiec

Maksymilian Mizerka

Wiktoria Pętal

Paulina Salawa

Marta Włodarczyk

 

tekst: Jarosław Mikołajczyk

Tagi: Kamila Kasprzak - Bartkowiak Dawd Jung Czytenia na Piętrze Irmina Kosmala Anna Piskurz Joanna Gronikowska Aleksander Krzyżanowski