• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Klasyka, czyli baza

To był koncert, który idealnie wpasował się w ratuszowy temat miesiąca, którym była muzyka i miał miejsce tuż przed eksperymentalnym występem Marcina Pietruszewskiego na Latarni przy Wenei. Bo tworzenie muzyki to przecież pewien proces.

Mowa oczywiście o występie dzieci i młodzieży z gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej pod hasłem „Klasyka prosto z Muzyka”, który można było wysłuchać w czwartkowe popołudnie w Starym Ratuszu. I choć wstęp na to wydarzenie, zrodzone z dłuższej współpracy pomiędzy ośrodkami, był wolny, to i tak zgromadziło ono głównie rodziców i bliskich młodych artystów. Trochę szkoda, choć z drugiej strony sala zapełniła się niemal do końca, w dodatku twarzami, które niezbyt często można zobaczyć na innych imprezach.

Tymczasem uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, bo tak brzmi pełna nazwa placówki, zaprezentowali typowo klasyczny repertuar. Klasyczny, bo tego się uczą i to otwiera im drzwi do kariery w tym gatunku. Klasyczny, czyli m.in. kompozycje Henryka Wieniawskiego, Jana Sebastiana Bacha, Georgesa Bizeta czy Georgija Swiridowa. I wreszcie klasyczny, bo to jednak, używając marksowskiego języka, jest również „baza” dla „nadbudowy” w postaci własnych poszukiwań w przyszłości w stronę których podążyli choćby tacy absolwenci placówki jak Krzysztof Romanowski, Sara Powaga albo Korneliusz Wojtkowiak. Jeszcze inna sprawa, że umiejętność gry na instrumencie bywa pomocna przy nauce innych przedmiotów, co często potwierdzają rankingi szkół na które powoływał się nie raz dyrektor ZPSM Rafał Stańczak, a i ponoć muzyk ma większą łatwość rozwiązywania problemów życiowych.

Warto dodać, że młodych wykonawców zapowiadała jedna z „gospodyń” Starego Ratusza, czyli Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Ostatecznie więc na ratuszowej scenie zaprezentowali się skoncentrowani i skupieni lub grający z większym luzem i polotem artyści, którym towarzyszyli w razie potrzeby pedagodzy (Szymon Musioł i Agnieszka Grunowska), czyli: Piotr Matelski z klasy II (kl. fortepianu Sz. Musioła), który wykonał „Tarantellę” Samuela Majkapara, Marta Grubich z klasy IV (kl. skrzypiec Agaty Musioł), która zagrała „Koncert G-dur op. 24 cz. I” Oskara Riedinga i „Taniec węgierski” Johanna Halvorsena, Joanna Schmidt z klasy IV (kl. fortepianu Sz. Musioła), co sięgnęła po „Smutną pieśń” Georgija Swiridowa, Franciszek Matkowski z klasy II (kl. saksofonu Magdaleny Mazurek) grający „Petite Gavotte” Eugene’a Bozza, Gabriela Łyskawa z klasy VII (kl. wiolonczeli Cecylii Staneckiej), która z towarzyszeniem zespołu smyczkowego swoich koleżanek i kolegów wykonała „Koncert wiolonczelowy G-dur cz. II” Luigiego Boccheriniego czy zespół smyczkowy z klas VI-VIII (przygotowanie A. Musioł) i jego „Marsz torreadorów” z opery „Carmen” Georgesa Bizeta. Ponadto pokazały się również: Marta Kierzenkowska z klasy VIII (kl. fletu Joanny Kosińskiej), która zagrała „Sonatę G-dur cz. II” Johanna Adolfa Hasse, Maura Modrzejewska z klasy VI SM II stopnia (kl. skrzypiec A. Musioł) i przygotowana przez nią „Legenda” Henryka Wieniawskiego oraz Anna Zielińska z klasy VI SM II stopnia (kl. fortepianu Sz. Musioła), która zmierzyła się z „Preludium i fugą B-dur” Jana Sebastiana Bacha i „Preludium nr 1” Karola Szymanowskiego, a także kwartet saksofonowy w składzie: Joanna Wojciechowska, Michał Kowalski, Joanna Schmidt i Magdalena Mazurek, która też czuwała nad całością klasycznego, lecz już o rozrywkowym brzmieniu „Crazy Rhytm” Josepha Meyera.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. K. Kasprzak-Bartkowiak