• Start
  • Relacje
  • Kradzież w Muzeum Początków Państwa Polskiego
  • Jarek Mikołajczyk

Kradzież w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Wśród atrakcji Nocy Muzeów w Muzeum Początków zaplanowano oprócz: koncertów i otwarcia wystawy o przewrotnym tytule Guzik Wam pokażemy, Konfrontacji muzealnych i oprowadzań kuratorskich, prezentację szczególnego obrazu przedstawiającego Wzgórze Lecha. Tuż po wprowadzeniu do prezentacji obraz został jednak ukradziony, na oczach tłumów.

Tylko sprawna akcja Ochrony Muzeów uratowała MPPP przed stratą tego dzieła. Jak się jednak okazało była to tylko scenka pokazująca pracę muzealnej ochrony.

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowano wystawę, która powstała dzięki Interaktywnemu Muzeum Gniezna, inicjatywie gnieźnieńskiego muzeum. Wystawa w holu pokazywała jedynie kilka zabytków, natomiast znalazły się tam pewne symbole Gniezna. Obok tytułowych guzików powstałego w Gnieźnie 1. Pułku Piechoty Legi Poznańskiej, który w czasie wojen napoleońskich w 1807 roku oblegał Kołobrzeg, można zobaczyć między innymi legendarny pistolet kieszonkowy Smok, gnieźnieńskiej fabryki broni S. Nakulskiego. Jest też unikatowa nieotwarta butelka likieru Żupan produkowanego przez Bolesława Kasprowicza na 50. lecie firmy oraz wirówka do mleka, firmy Alfa Laval, które produkowane były zarówno, przez firmę Różakolskiego, jak i jeszcze przez późniejsze kontynuacje ze Spomaszem włącznie. Noc Muzeów otworzyła dla zwiedzających wszystkie dostępne przestrzenie. Dzieci mogły skorzystać z oferty edukatorów MPPP w salach edukacyjnej i warsztatowej między innymi pisząc gęsim piórem. Kuratorzy poszczególnych wystaw oprowadzali po wszystkich stałych i czasowych wystawach. Odbyły się także niezwykle ciekawe konfrontacje muzealne pokazujące różne zdania naukowców z Muzeum na temat niektórych zabytków. Ponadto odbyły się 3 koncerty. Na początek zagrali uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, wykorzystując całą przestrzeń wystawy kultura Muzyczna, potem można tu było usłyszeć Stanisława Mazurka, współtwórcę wspomnianej wystawy, na koniec z powodzeniem zagrał gnieźnieński zespól Huskarl.

- Najistotniejsze jest, to, że oprowadzać będziemy po wystawach wspólnie z kuratorami, w tym roku mamy 5 nowych wystaw stałych, czyli to wszystko, co otworzyliśmy po projekcie rozbudowy naszego muzeum, który zakończyliśmy w ubiegłym roku. Teraz będzie to przestrzeń dostępna podczas Nocy Muzeów i mieszkańcy Gniezna będą mogli na spokojnie wspólnie z kuratorami zobaczyć, przede wszystkim myślę o wystawie kafli gnieźnieńskich, to jedna z największych w Europie i na świecie kolekcja tego typu zbiorów. Oprócz tego przygotowujemy wspólnie z interaktywnym Muzeum Gniezna wystawę pod ciekawym tytułem „Guzik Wam pokażemy” Proszę się nie przejmować, guziki oczywiście również będą, ale nie będzie to jedynie wystawa poświęcona temu niezwykle istotnemu elementowi odzieży – mówił jeszcze przed Nocą Muzeów Michał Bogacki dyrektor MPPP. Sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja jednego obrazu, która okazała się pokazem działań Ochrony Muzeum w wypadku kradzieży. W role tajemniczego złodzieja wcielił się Jakub Gawron z Teatru w Depozycie.

W czasie trwania Nocy Muzeów przez przestrzenie wystawiennicze i edukacyjne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przewinęło się blisko 1000 osób, to lepiej niż w roku ubiegłym. Warto też pamiętać, że tegoroczna Noc Muzeów pełna była atrakcji przygotowanych przez 6 instytucji, nie brakowało więc trudnych wyborów. Można mówić, że współpraca, którą koordynowało MPPP to ogromny sukces gnieźnieńskich muzeów, biblioteki, Starego Ratusza, i miasta. Miejmy nadzieję, że w następnych latach do akcji dołączą Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej razem z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

zdj. Materiał MPPP (Noemi Gadzińska i Waldemar Stube)

przedruk Informacje Lokalne 

Tagi: Muzeum Początków Państwa Polskiego Nowe Muzeum