• Jarek Mikołajczyk

Ogromny sukces Waldemara Stube

Prestiżową nagrodę Grand Press Photo 2019 w kategorii portret otrzymał gnieźnieński fotograf Waldemar Stube. To kolejny sukces gnieźnianina. Przypomnijmy: - Organizowany przez „Press” Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Tradycją tego konkursu jest, że przewodniczącym jury i osobą, do której należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo – czytamy na stronie konkursu.

Tegoroczny grand Press Photo zwyciężył Sławomir Kamiński z „Gazety Wyborczej” , za zdjęcie zrobione podczas protestów rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. W tym roku jury przewodniczył Espen Rasmussen – norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Yearinternational. To on miał też decydujący głos w przyznaniu nagrody gnieźnianinowi.

Waldemar Stube jeden z braci tworzących firmę Foto Stube od pewnego czasu pokazuje w swoich zdjęciach niezwykłą wrażliwość na człowieka. Nagrodzone zdjęcie to już kolejne jego ujęcia w ramach pracy z osobami niepełnosprawnymi. Poruszająca historia dwóch sióstr została przedstawiona przez to, co fotograf zarejestrował na twarzach bohaterek. Portret Zofii Anieli, sióstr, które w latach 50. jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie – bo to zdjęcie zostało nagrodzone to nie koniec współpracy laureata Grand Press Photo z niezwykłymi siostrami, z których jedna jest miłośniczką poezji, a druga medalistką olimpijską. To właśnie czujne oko i wrażliwość Waldemara Stube pokazało prawdziwe piękno tej siostrzanej miłości.

Tagi: Foto Stube Waldemar Stube Grand Press Photo