• Andrzej Krasa

Mega czad, czyli Alians i spółka

Na samo zakończenie sezonu koncertowego w sobotni wieczór odbył się w Klubie Muzycznym Młyn koncert weteranów polskiej sceny niezależnej, czyli pilskiej kapeli Alians. Koncert Alians poprzedził występ gnieźnieńskiej rapcorowej grupy Hans Bonanza oraz punkowej kapeli Zmaza z Trzcianki.

 

Na deskach Klubu Młyn Alians dał bardzo energetyczny występ wzbogacony ciekawym instrumentarium (zespół posiada w swoim składzie dość nietypowy jak na punkową scenę instrument – akordeon). Podczas koncertu zespół zaprezentował swoje najbardziej kojarzone wśród punkowej publiki utwory: „Bomby domowej roboty” (cover znanego numeru the Clash Guns of Brixton), „Ulica”, „Nic do stracenia”, „Sprawa” oraz inne. Warto pokrótce przybliżyć historie zespołu: Alians powstał w 1990 roku w Pile. Od początku swojej drogi był jednym z najbardziej widocznych filarów rodzącej się polskiej sceny niezależnej lat 90. Zespół wykonuje ciekawy i oryginalny kolaż stylów, gdzie można usłyszeć zarówno punk, hardcore, ska i reggae oraz wyraźne wpływy muzyki folkowej. W tekstach muzycy odwołują się do idei anarchistycznych oraz wolnościowych, słychać także inspiracje rewolucyjnymi ruchami latynowskimi. Zespół pod koniec lat 90. zaangażował się w kampanię Muzyka Przeciwko Rasizmowi, czyli sztandarową akcję Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Warto też wspomnieć o tym, że na samym początku swojej działalności grupa koncertowała u boku legendarnej amerykańskiej, pochodzącej z Waszyngtonu post hardcorowej grupy Fugazi. Miało to miejsce w Warszawie w 1990 roku. Zespół często koncertował również zagranicą m.in. w Anglii, Francji, Niemczech, Czechach, Holandii, Belgii czy Norwegii.

Aliansi nie po raz pierwszy gościli w gnieźnieńskim klubie Młyn. Na sobotnim koncercie pojawiło się wielu starych załogantów, którzy podobnie jak ja z sentymentem wspominają ich dawne koncerty.

Sami muzycy swego czasu określili swoją twórczość jako ,,liryczno-romantyczo-hałaśliwą’’. Do najbardziej rozpoznawalnych płyt grupy należą wydana w 1991 roku ,,Mega Yoga’’ (charakterystyczna okładka z postacią z Muminków), wydany w 1994 r. ,,Gavroche’’ oraz ,,Cała Anarchia mieści się w uliczniku’’ (1996 r.).

 

Ciekawie zaprezentował się też punkrockowy zespół Zmaza z Trzcianki, który w 2006 roku był laureatem I nagrody jury na Festiwalu w Jarocinie. Ponadto na uwagę zasługuje występ młodej i nieźle zapowiadającej się gnieźnieńskiej rapcorowej grupy Hans Bonanza, której skład wywodzi się z dawnych muzyków lokalnych kapel punkowych Demencja oraz Usta Mariana.

Andrzej Krasa

Fot. A. Krasa

Tagi: Klub Muzyczny Młyn Zmaza Alians Hans Bonanza