• Start
  • Relacje
  • Dawid Jung wraca z Warszawy z prestiżową nagrodą  Identitas
  • Jarek Mixer Mikołajczyk

Dawid Jung wraca z Warszawy z prestiżową nagrodą  Identitas

Dawid Jung, poeta, regionalista, wydawca i krytyk literacki z Gniezna (autor Leksykonu Zapomnianych Gnieźnian - publikowanego przez Popcentralę) otrzymał Nagrodę Identitas za tomik poezji Glosy wydany przez Gnieźnieńską Konfraternie Teatralną. Nagroda Literacka i Historyczna Identitas to istotne polskie wyróżnienie dla monografii historycznych oraz prac z zakresu humanistyki i literatury pięknej. Przyznawane jest w dwóch kategoriach jako Nagroda Historyczna i jako Nagroda Literacka. Konkurs organizuje Fundacja Identitas.

Glosy to tomik poezji Dawida Junga wraz z tytułowymi glosami, to właśnie w nich (glosach) zawarta jest niezwykle osobista narracja łącząca historie: miasta, rodzinne i towarzyskie, literackie, których punktem styku jest Gniezno. W glosach pojawiają się także ludzie tego miasta, co daje niezwykły pryzmat, ukazuje ten nasz kurort nienadmorski z ogromną historią - jakim jest Gniezno, jako pewną uniwersalną figurę – być może diagnozę Polski niemetropolitalnej, Polski miast, miasteczek i ludzi.

Choć Glosy są książką bardzo osobistą zawieszoną pomiędzy pożegnaniem z miastem - miejscem, a Kadiszem – i to sprawia, że jest to momentami gorzka książka, jest w niej jednak jakaś nadzieja. Ten właśnie tomik stawia Dawida Junga wśród bardzo poważnych, ważnych polskich poetów. To bodaj największy sukces poezji wywodzącej się z Gniezna w XXI wieku.

 

O samej książce pisaliśmy jeszcze gdy nie była ukończona, że będzie to niezwykle ważna książka poetycka. Ważna nie "dla Gniezna", a dla polskiej poezji, to może jednak być także pewne katharsis miasta, poprzez opłakiwanie lub wypłakiwanie smutku ulic, ludzi i historii rodzinnych i miejskich i literackich.

Przede wszystkim dzięki tej niemal szalonej potrzebie pamiętania o poetach i nie tylko, tak bardzo zapominanych przez miasto. - Statuetka Identitas trafia do Poety – niejako w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa. Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem – mówiła w laudacji Renata Chołuj przewodnicząca jury.

Już dziś planowane jest spotkanie autorskie z Dawidem Jungiem w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, szczegóły podamy wkrótce. Autorowi z całego serca gratulujemy, ciesząc się, że mieliśmy w tym swój skromny udział.

tekst: Jarek Mixer Mikołajczyk

Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna

zdj. Identitas

Tagi: Glosy Dawd Jung Identitas Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna