• Start
  • Relacje
  • Gnieźnieńscy Wikingowie - Stalowa Wola zdobyta
  • materiał prasowy

Gnieźnieńscy Wikingowie - Stalowa Wola zdobyta

Gnieźnieńscy Wikingowie dotarli w minionym tygodniu do Stalowej Woli. Już dziś można mówić, że wyprawa jest ogromnym sukcesem. Wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego – Wikingowie w Polsce została udostępniona w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Wernisaż wystawy w piątek 1 marca zgromadził kilkadziesiąt osób, był ze wszech miar udany. Ekspozycja, nad której układem czuwali gnieźnieńscy kuratorzy, ze szczególnym udziałem aranżującego wystawę - Sławomira Uty, mimo bardziej kameralnych przestrzeni zaprezentowała się okazale. Oprócz mieszkańców Stalowej Woli i tutejszych muzealników, w otwarciu uczestniczyła grupa archeologów między innymi z zamojskiego muzeum. Spore zainteresowanie wystawą wikińską z Gniezna sprawia, że to prawdopodobnie zapowiedź dłuższej współpracy.

Zaciekawienie budziła także specjalna sala edukacyjna będąca częścią wystawy. Miasto powstałe pomiędzy Rozwadowem i Nisko nad rzeką San jest tak naprawdę wynikiem zainaugurowanego w 1937 roku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dzięki planowi wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego w ówczesnej wsi Pławo zaczęły powstawać pierwsze zakłady i osiedla przyfabryczne. Stąd zrodziło się miasto Stalowa Wola.

Mimo stosunkowo krótkiej historii miasta Muzeum Regionalne w Stalowej Woli działa prężnie szczycąc się między innymi wspaniałą galerią obrazów Alfonsa Karpińskiego. Gnieźnieńską wystawę Wikingowie w Polsce otwierali archeolog i koordynator z ramienia MR w Stalowej Woli Monika Kuraś i dr Michał Bogacki dyrektor MPPP.

Al.
zdj. Jarosław Mikołajczyk

Tagi: Muzeum Początków Państwa Polskiego Muzeum Regionalne w Stalowej Woli Wikingowie