• Start
  • Relacje
  • Powstanie Wielkopolskie - Konwersatoria Historyczne
  • Jarek Mikołajczyk

Powstanie Wielkopolskie - Konwersatoria Historyczne

Kolejne Konwersatoria Historyczne za nami. Tym razem organizatorzy zaprosili uczestników do Domu Powstańca Wielkopolskiego. O Gnieźnianach w Powstaniu Wielkopolskim mówił jeden z autorytetów w temacie – profesor Janusz Karwat. Gości spotkania przywitali w imieniu organizatorów doktor Kamil Wasilkiewicz wykładowca akademicki z Instytutu Kultury Europejskiej UAM oraz Jarosław Mikołajczyk koordynujący GKH z ramienia Muzeum Początków Państwa Polskiego.

 

- Cieszymy się, że ten szczególny temat jakim jest dla Wielkopolan powstanie, możemy poruszyć właśnie w tym miejscu, Przede wszystkim istotna jest tu też osoba prowadzącego konwersatorium profesora Janusza Karwata, który nie tylko jest współtwórca idei Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych, ale wybitnym nie tylko na skala Wielkopolski znawcą tematu – mówił dr Kamil Wasilkiewicz. Uzupełniając wprowadzenie Jarosław Mikołajczyk zwrócił uwagę, na fakt, ze miniony rok był rokiem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale dla Wielkopolan tym 100. rokiem wyzwolenia z zaboru niemieckiego jest właśnie rok 2019. Na podjecie tematu jednego z nielicznych zwycięskich powstań w historii polski organizatorzy zdecydowali się w kilka dni po 100. rocznicy Pokoju w Trewirze, choć jak podkreślił profesor Karwat walki powstańcze jeszcze trwały w niektórych miejscach.

 

- Kiedy z profesorem Leszkiem Wetesko i doktorem Kamilem Wasilkiewiczem omawialiśmy planowane tematy tegorocznych spotkań, nie mieliśmy wątpliwości, że o Powstaniu Wielkopolskim warto mówić, ze jeśli ma ktoś to spotkanie prowadzić to jest tylko jedna odpowiednia osoba – profesor Janusz Karwat, ale tez od razu pomyśleliśmy o tym miejscu. Dom Powstańca Wielkopolskiego, to nie tylko potrzebna ekspozycja, to miejsce przed którego oknami wszystko się w Gnieźnie zaczęło 28 grudnia 1918 roku – podkreślił Mikołajczyk – edukator MPPP.

 

Kilkadziesiąt osób zdecydowało się spędzić czwartkowe popołudnie wsłuchując się w opowieść profesora Karwata na temat Gnieźnian w Powstaniu Wielkopolskim. Wykładowca nie tylko niezwykle barwnie i rzeczowo mówił o samym powstaniu, ale też pokazał wiele zdjęć ze zbiorów zarówno MPPP jak i muzeum na Odwachu. Autor niezwykle ważnej publikacji „Ziemia gnieźnieńska w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919” rozpoczął od przybliżenia jak kształtowała się wówczas geograficznie i administracyjnie ziemia gnieźnieńska. Pokazując rozrysowanie powiatów i komisariatów, te ostatnie były odpowiednikiem gmin. Profesor wspomniał między innymi o wsiach, które przestały w międzyczasie istnieć, choć nie zostały wchłonięte przez inne miejscowości. Najwięcej miejsca poświecił w swoim wykładzie jednak uczestnikom powstania. Wspominając rzecz jasna przede wszystkim dowódców i donatorów powstania, takich jak choćby Paweł Cyms czy Edward Grabski. Nie mogło zabraknąć wspomnienia bitwy pod Zdziechową, wspomnienia Kłecka czy Łopienna czy Witkowa. Profesor Karwat zaznaczał, ze tak naprawdę do teraz odkrywane są kolejne nazwiska powstańców. Wspomniał także o pewnym braku zaufania powstańców, a raczej rezerwie do generała Dowbora – Musnickiego dowodzącego Powstaniem na zlecenie Naczelnej Rady Ludowej. To niezrozumienie i rezerwa były jednak dwustronne, jak podkreślał profesor sam Józef Dowbor – Musnicki także nigdy nie zrozumiał Wielkopolan. Jako były oficer armii carskiej wzrastał w zgoła odmiennej tradycji niż nasi przodkowie. Wykładowca zwracał tez uwagę, że szeregi powstańcze nie były jednorodne, pewne konflikty z najbardziej widocznym pomiędzy eNDekami a piłsudczykami nie przeszkadzały działać razem w samym powstaniu odbijały się jednak na tym co działo się po walkach. Profesor zwrócił uwagę, że jeśli liczyć powstańców trzeba także uwzględnić wiele kobiet, które czynnie wspierały zryw. Tu zwracał uwagę między innymi na postawę i działania Marii Skórzewskiej z Czerniejewa.

 

Temat ale tez barwne jego przedstawienie sprawiły, że Konwersatoria powstańcze trwały blisko dwie godziny. Po wystąpieniu profesora Janusza Karwata pojawiła się także dyskusja z udziałem uczestników. Co przecież było idea Konwersatoriów.
Kolejne konwersatoria w ostatni czwartek marca informacje niebawem.

 

Aleksandra

zdj. Edukacja MPPP

1 Marta Pacak

Tagi: Instytut Kultury Europejskiej Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne Muzeum Początków Państwa Polskiego Dom Powstańca Wielkopolskiego w Gnieźnie profesor Janusz Karwat