• Start
  • Relacje
  • Lorem – kolędowanie z Weroniką Szymańską – Noc Cudu u Jolenty
  • Jarek Mikołajczyk

Lorem – kolędowanie z Weroniką Szymańską – Noc Cudu u Jolenty

W kościele u bł. Jolenty czas poświąteczny to także koncerty bożonarodzeniowe. W sobotni wieczór wystąpiła Weronika Szymańska z zespołem Lorem. Gnieźnianka, która ma za sobą sukces w programie the Voice Of Poland a wcześniej ekspresyjne występy z zespołem Prima Wera. Tym razem zespół Lorem wystąpił przede wszystkim w repertuarze kolędowym.

Na koncert złożyły się między innymi utwory z dostępnej po koncercie EP-ki właśnie z repertuarem kolędowym. Zarówno na płycie, jak i w programie występu znalazła się singlowa piosenka „Noc Cudu” oraz tradycyjne polskie kolędy takie jak choćby „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Cicha noc”. Niektóre aranże jak „Wśród nocnej ciszy” były bardzo żywiołowe, oparte na solidnej sekcji rytmicznej i mocnym pianie z świetnie, choć oszczędnie pracującymi dęciakami (Krystian Błaszczyk – trąbka, Jakub Karpiński — puzon), grzeczna, ale momentami rockowa gitara.

Dziś zabrakło klawiszy na żywo, choć wgrane uprzednio brzmiało oczywiście w punkt. Weronika już na wstępie koncertu przeprosiła za nieobecność Michała Chwalińskiego – klawiszowca. Ta nieobecność praktycznie dała się odczuć w partiach zaaranżowanych jedynie na wokal i piano głównie w nastrojowej kolędzie Lulajże Jezuniu. Mimo wszystko koncert sam w sobie był dynamiczny. Wspomniana gitara Mariusza Tryby najszerzej płynęła w "Pójdźmy wszyscy do stajenki", tutaj tez dość jazzowo pracował bas Michała Bochniaka.

Bardzo ciekawie wybrzmiało pulsujące Przybieżeli do Betlejem – tu niezwykle prostą i dobrą robotę robiła rytmika — głównie perkusja Bartka BlaszczykaDobre, choć osobowo nieobecne dziś piano słyszeliśmy między innymi we wspomnianej "Nocy Cudu", która jest utworem własnym zespołu. Wokalnie od czasów Prima Wera Weronika zrobiła niezwykłą robotę, o ile już wtedy w repertuarze bluesowo – rockowym słychać było ogromny dar, dziś jest pewność, że szlif dodał jej blasku. Dotego dobrze, bardzo świeżo ustawiona barwa wokalu podbiła wartośc występu.

Przy niemal pełnym kościele – koncert został świetnie przyjęty. Lorem już podczas najbliższego finału WOŚP zagra w Opolu w swoim regularnym repertuarze. Rozmowa z Weroniką dla cyklu Kontrwywiad Popcentrali już wkrótce. 

Jarek Mixer Mikołajczyk

Tagi: Lorem Weronika Szymańska Kolędy