• Jarek Mikołajczyk

Jazz i wielkopolska muzyka

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy w wykonaniu Katarzyny Stroińskiej – Sierant z zespołem był pierwszym koncertem jaki odbył się w nowym – Starym Ratuszu – powiedziała nam Marta Pacak – z-ca dyrektora MOK.

 

Ten pierwszy koncert w nowym miejscu kultury związany był z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że kiedy booking koncertu nastąpił nikt jeszcze nie planował, niewiele wcześniej koncertu składu Katarzyny Stroińskiej – Serant (gnieźnianki) w zestawieniu kolędowym. Mimo tego, że praktycznie dzień wcześniej pianistka wraz z Swing & Classic Quartet zagrała repertuar kolędowy w gnieźnieńskiej Farze, nieco inny charakter programu sprawił, że słuchacze nie byli znużeni.

- „Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy” to projekt składający się z nowoczesnych opracowań ludowych melodii regionu Wielkopolski. Ideą jego powstania było pragnienie upowszechniania tradycyjnych elementów kultury naszego regionu i ich wykorzystanie w celu tworzenia współczesnych form wypowiedzi artystycznych – dodała Marta Pacak.

 

To był dobry koncert na zamknięcie niezwykle obfitego dnia wypełnionego obchodami 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Sprawdziło się także nowe miejsce koncertowe idealne dla przedsięwzięć kameralnych. Ci z gnieźnian, którzy zdecydowali się przyjść w ten szczególny wieczór do Ratusza mieli okazję obok otwartego Domu Powstańca Wielkopolskiego zobaczyć kolejne pomieszczenie Ratusza po rewitalizacji.

- Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy są dziełem zainspirowanym folklorem regionu Wielkopolski, łączą prostotę ludowego tworzywa z ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi i profesjonalnym wykonawstwem – dodała Marta Pacak.

 

Można powiedzieć, że to jeden z niewielu projektów poza Dagadaną łączący elementy folkloru wielkopolskiego z jazzem. Pewnie jedyny stricte jazzowy i jedyny tak szeroki repertuarowo. Koncert był kulturalnym dopełnieniem bardzo róznorodnego programu 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Welkopolskiego w Gnieźnie. Koncert odbył się w ramach projektu „Dom Powstańca Wielkopolskiego” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jarosław Mikołajczyk
zdj. Urząd Miasta w Gnieźnie

Tagi: Koncert marzeń Dom Powstańca Wielkopolskiego w Gnieźnie Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy