• Start
  • Relacje
  • SiłaWspółpracy – organicznicy współczesnej fotografii
  • Jarek Mixer Mikołajczyk

SiłaWspółpracy – organicznicy współczesnej fotografii

Setna rocznica Powstania Wielkopolskiego to wydarzenie ważne dla każdego Wielkopolanina, przynajmniej z zachodniej Wielkopolskie, ale też dla sporej części Kujaw. Związek Polskich Artystów Fotografików okręg Wielkopolski i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie podjęli współpracę w celu upamiętnienia wydarzenia za pośrednictwem fotografii. Fotograficy ZPAF to uznani w kraju i na świecie artyści, którzy podjęli się stworzenia mobilnej wystawy fotografii dla utrwalenia pamięci o Powstaniu oraz codziennych postawach patriotycznych. Szczególnym kluczem wystawy jest współczesne odczytanie wielkopolskiej tożsamości a przede wszystkim tradycji organicznikowskiej.


Związek Polskich Artystów Fotografików to organizacja działająca od 1947 roku kontynuująca tradycje przedwojennego Fotoklubu Polskiego, który miał w swoich szeregach najwybitniejszych artystów przedwojennej Polski. Po II Wojnie Światowej to oni, naczele z Janem Bułhakiem, stali się założycielami ZPAF. W okręgu Wielkopolski działali tacy wybitni fotograficy jak: Tadeusz Cyprian, Fortunata Obrąpalska, Bronisław Schlabsczy i niezapomniany Ireneusz Zjeżdżałka. Dziś jest 60 członków okręgu, w tym tacy fotograficy jak: Wojciech Beszterda, Maciej Fisher, Jacek Kulm, Marek Lapis, Mariusz Forecki, Janusz Nowacki czy profesor Stefan Wojnecki. Organizacja aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym województwa, skupia w swoich szeregach równie fotografików niezależnych, fotoreporterów, ale też nauczycieli akademickich.


- Właściwie przez tę wystawę wyprzedzamy obchody 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które przecież w Gnieźnie rozpoczęło się 28 grudnia. Nie jest to jednak wystawa łatwa w odbiorze, brak tu oczywistych odniesień do Powstania. To wystawa, której autorzy podjęli próbę przetransponowania wielkopolskiej pracy organicznikowskiej, a więc tytułowej WspółPracy na współczesność, ale tez pokazania, że to właśnie WspółPraca była naszą siłą, naszą wielkopolską siłą – powiedział nam Dariusz Pilak dyrektor MOK podczas otwarcia. - Temat faktycznie był prosty, dla nas jako autorów. Swoja autorską wizję tematu musieliśmy przefiltrować przez swoja wrażliwość. Myślę, że próbowaliśmy dotknąć pewnych cech wielkopolskich. Okazuje się, przynajmniej tak myślę, że ten duch w narodzie istnieje. Nam się może wydaje, że to jest odległe, że tak było sto lat temu, ale specyfika Wielkopolski jest widoczna i teraz i właśnie to grono bardzo różnych fotografów, z różnym doświadczeniem, postanowiło zaryzykować, rzucić się na głęboką wodę i pokazać to, co jest niewidoczne – powiedział nam Marek Lapis jeden z autorów. - Co pokazałem w zdjęciach? Chyba starałem się zadać pytania zdjęciami, nie pokazywać i niech każdy sobie nimi udzieli odpowiedzi – fotograf rodem z Gniezna.

- Komponowanie tej wystawy było i trudne i łatwe. Materiału okazało się bardzo dużo i główna koncepcja wyłoniła się w czasie przeglądania tych wszystkich zgłoszonych zdjęć. Chodziło mi o to, by nie ukazywać każdego artysty osobno, w jego własnym segmencie, ale by stworzyć wystawę problemową, aby w nazwach pewnych działów czy grup tematycznych, te zdjęcia wyjęte ze swoich cykli, kontekstu, zaczęły dialogować. Ta wystawa odwołuje się do przewodniej myśli pracy organicznej – powiedziała nam Hanna Brendel, kurator wystawy.

Współczesna interpretacja problemu „współpracy”, która z założenia odnosi się do wartości, jakie doprowadziły do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, dała możliwość nie tylko przypomnienia o wydarzeniach historycznych, ale również ukazania „współpracy” w kontekście codzienności. Praca organiczna, praca u podstaw, edukacja, rozwój osobisty oraz gospodarność to wartości, które prowadzą nie tylko do umocnienia wspólnoty regionalnej, ale również do jej rozwoju. Wystawa składa się z prac fotograficznych przedstawiających bądź interpretujących wyrażone wyżej założenia. Na wystawie można zobaczyć fotografie 14. Artystów fotografików – członków ZPAF okręgu wielkopolskiego m.in. Marek Lapis, Sławomir Tobis, Andrzej Florkowski, Zdzisław Orłowski, Maciej Kulesza.

Kuratorzy wystawy znana historyczka sztuki dr hab. Hanna Grzeszczuk - Brendel, autorka wielu publikacji na temat Wielkopolski i Poznania oraz Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF a z ramienia MOK – Marta Pacak z-ca dyrektora MOK i Iwona Wiśniewska szefowa Galerii MOK. Wystawie towarzyszy publikacja o tym samym tytule „Siła WspółPracy” będąca albumem wystawy z tekstem kuratorskim dr hab. Hanny Grzeszczuk – Brendel. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 

Jarek Mixer Mikołajczyk