• Start
  • Relacje
  • To jest bezcenne repozytorium bardzo dawnych ksiąg
  • Jarek Mikołajczyk

To jest bezcenne repozytorium bardzo dawnych ksiąg

Badacze, zabytków pisanych realizujący projekt "Manuscripta.pl", odwiedzili Gniezno by pracować nad średniowiecznymi rękopisami z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wizyta jest częścią szerszego projektu, w ramach którego zespół pod kierunkiem profesora Jacka Soszyńskiego inwentaryzuje manuskrypty w Polsce.

- Jesteśmy tu dlatego, że sporządzamy od roku ogólnopolski inwentarz najstarszych rękopisów bibliotecznych zachowanych w Polsce. Nie tylko zresztą interesujemy się zachowanymi rękopisami. Profesor Kaliszuk spisuje również informacje na temat tych, które zaginęły. Sławomir Szyller z naszego zespołu zajmuje się się Polonicami. Ostatnio odniósł spektakularny sukces odszukał uważane za zaginione w trakcie drugiej wojny światowej Kolektarium Lądzkie. Odszukał je w Stanach Zjednoczonych – powiedział nam profesor Soszyński.

- Przecenić wagę dla historii Polski archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie chyba nie sposób. To jest jedna z najstarszych bibliotek w kraju i jako taką miną postrzegamy. Zresztą nie tylko my, znają to miejsce wszyscy historycy w Polsce. To jest bezcenne repozytorium bardzo dawnych ksiąg. Oczywiście jak całe ziemie polskie przechodziło różne nawałnice pożary i grabieże, ale myślę że w Gnieźnie zachowało się jeszcze bardzo dużo niesłychanie ciekawych rękopisów. Teraz tu na biurku leży Decretum Gratiani czyli jeden z najstarszych zbiorów prawa kanonicznego. To jest rękopis z XIII wieku. Jeszcze precyzyjniej nie jest datowany, ale po takim wewnętrznych cechach zaryzykowałbym stwierdzenie, że to jest jednak połowa albo nawet pierwsza połowa XIII wieku – dopowiadał nam profesor Jacek Soszyński.

 

O to co działania Manuscripta.pl znaczą dla Archiwum zapytaliśmy dyrektora placówki. - Dzięki pracą tego zespołu informacje o naszych manuskryptach znajdują się w języku angielskim w Internecie na stronie manuscripta.pl, dzięki czemu badacze, którzy nie znają języka polskiego dowiedzą się o tym co posiadamy i będą mam nadzieję mieli częstszy kontakt z naszym archiwum – wyjaśnił nam ks. Michał Sołomieniuk dyrektor Archiwum archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Wizyta zespołu naukowców Manuscripta.pl potwierdza jedynie znaczenie gnieźnieńskich zbiorów, których tak często my gnieźnianie nie doceniamy.

Jarek Mixer Mikołajczyk

 

 

Tagi: Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej manuscripta.pl