• Jarek Mikołajczyk

Znamy zwycięzców Offeliady są nimi....

Jeden z najciekawszych gnieźnieńskich festiwali, na pewno najlepiej dopracowany - dobiega końca. Końca dobiega jedynie jego 12. edycja. Sam Festiwal to już raczej powinien trwać i trwać. Dziś poznamy laureatów Offeliady 2018. Znamy jednak jego zwycięzców. 

Festiwal rzecz jasna filmowy to co jednak wydaje się dość ważne to możliwości stworzone przez Offeliadę i czas, którym wymieniają się organizatorzy i uczestnicy.

Czas jedyna realna wartość – jedyna rzecz, której nikt nie jest w stanie nam oddać. Nie oddamy my widzowie czasu organizatorom, myślę tu o czasie spędzonym nie tylko podczas Festiwalu, tu można rzec, że my też dajemy swój czas, oglądając, kręcąc się przy festiwalu...

Ten czas przygotowań, oglądania filmów i setek spraw, o których jako widz nie mamy pojęcia.Uczestnicy, którzy nadesłali filmy, teraz właśnie czekają na werdykty jurorów. My chcielibyśmy powiedzieć trochę banalnie, ale szczerze – znamy zwycięzców. Nie jesteśmy jednak w stanie wymienić ich wszystkich już teraz. Oto jednak częściowa lista zwycięzców 12 Offeliady:

Zwycięzcy lista niepełna 

Piotr Wiśniewski, Wiktor Koliński, Paweł Bąkowski, Piotr Bąkowski, Alex, Buri, Krzysiek Romanowski, Anna Lauchsztet, Anna Farman, Damazy Gandurski, Iza Budzyńska, Jagoda i Olek, Łukasz Kaczy Kaczmarek, Justyna Czechowska i całe biuro Offeliady, Mikołaj Zaradzki, Ola Kondela, Zuza Chełek, Angelika Kamińska, Ola Andrzejczak, Ola Klaś, Kamila Kasprzak - Bartkowiak, Olo Karwowski, Eryka Więckowska, Kacper Uciński i wszyscy woluntariusze, każdy, kto po prostu robił coś przy Festiwalu, nie wymieniliśmy wszystkich, ale o wszystkich myślimy jak o zwycięzcach.

Uzupełnienie artykułu o nagrody 17.30 

Jury główne w tym roku stanowili: Marta Prus, Marta Frej, Jakub Dębski i Kuba Czekaj. Oni też przyznali nominacje do Nagrody Polskiego kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Przede wszystkim jednak nagrody Offelii statuetka i 750 zł w trzech kategoriach. Fabuła dla filmu Heimat reżyseria Emi Buchwald, dokument dla filmu Proch w reżyserii Jakuba Radeja i w kategorii animacja dla filmu Błota w reżyserii Alicji Błaszczyńskiej. Wspomniane nominacje otrzymali w poszczególnych kategoriach. W kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Emi Buchwald za film „Heimat”. W kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Kordiana Kądzieli za film „Fusy”. W kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Tomasza Gajewskiego za film „Heimat”. W kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Jakuba Radeja za film „Proch”. W kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Natalii Jędruś za film „F 63.9”. W kategorii „Najlepszy Aktor” dla: za film „60 kilo niczego” dla Grzegorza Damięckiego. W kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Jakuba Radeja za film „Proch”. W kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Alicji Błaszczyńskiej za film „Błoto”. Jury Studenckie przyznało Hamleta filmowi „Ja i mój tata” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. Jury dziennikarzy przyznało Laertesa filmowi „Tęcza” w reżyserii Pawła Jóźwickiego. Jury Młodego Widza swoja nagrodę Horacego przyznało filmowi .„Dziadek” w reżyserii Andrzeja Święcha.Pozostałe nagrody i wyróżnienia: Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka. Nagroda Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka. Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Target Earth” w reżyserii Kamila Janko. Nagroda Publiczności (500 złotych + statuetka) dla filmu „Amerykański sen” w reżyserii Marka Skrzecza. Trochę szkoda, że podczas wręczenia nagród wielu nagrodzonych było nieobecnych. Po raz pierwszy po wręczeniu nagród odbył się pokaz filmów nagrodzonych Offeliamii. Ten pomysł pozwolił przede wszystkim sporej rzeczy woluntariuszy pracujących przy festiwalu zobaczyć filmy, których nie mieli okazji widzieć.


Popcentrala z Offeliadą związana jest... Właśnie ile? Rzecz jasna od początku Popcentrali. Ludzie związani z Popcentralą kręcą się przy Offeliadzie od jej początku. Począwszy od loga, stworzonego przez Dawida Liberkowskiego, przez udziały w jury – różnych, początkowo Kamilii i Mixera, trochę też Tymka i Emi, było też prowadzenie spotkań, ba nawet jeden z koncertów galowych zagrany był z udziałem jednego z naszych. W obecnej edycji Kamila ogarnia gazetkę festiwalową z pomocnymi jej młodymi ludźmi. Mixer z Piotrkiem Krupą Offeliada TV, Mikołaj Stopczyński obejrzał wszystkie filmy, siedząc w jury dziennikarzy, Ola Kondela, którą do współpracy z "Popką" pozyskaliśmy właśnie na jednej z Offeliad ponownie mocno zaangażowana była w ekipę Offeliady.

Zatem fajnie.

 

Dziękujemy Piotrowi Wiśniewskiemu i całej ekipie, rzecz jasna bez 2 zdań dziękujemy też Oślej Ławce za Możliwość...Bo Możliwość i Czas to jedyne rzeczy, które najprawdopodobniej nigdy się nie powtórzą. Jeli je tracimy to bezpowrotnie. Nasze relacje rzecz jasna pojawią się, pewnie każdy z nas coś napisze. Odrębne tematy będą pojawiać się po prostu. Dziś czekamy na nagrodzonych i zamknięcie 12 Offeliady i trochę już na 13.

Red Akcja

zdj. Anna Farman

Tagi: Offeliada