• Start
  • Relacje
  • Jak to z grą miejską było. "Nie tylko Kareja – czyli ulice naszego miasta"
  • KDoK

Jak to z grą miejską było. "Nie tylko Kareja – czyli ulice naszego miasta"

Historia buduje tożsamość oraz poczucie dumy, z tego kim jesteśmy i skąd pochodzimy. To, ile wiemy o miejscu, w którym mieszkamy, wpływa na to, jak jest ono przez nas postrzegane. Świadomość ta wpływa również na to, jak postrzegamy siebie w kontekście kontaktów z mieszkańcami innych regionów, a nawet innych państw. Z tego wypływa również szacunek do tego co nasze, rodzime – "gnieźnieńskie".
Za nami, właśnie zakończony przepiękny FYRTEl Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna. Jednym z wydarzeń tegorocznej imprezy była gra miejska "NIE TYLKO KAREJA – czyli ulice naszego miasta", zorganizowana i przeprowadzona przez członków Klubu Dyskusji o Książce.
Tematem przewodnim zabawy były gnieźnieńskie ulice – ich historia, a także kondycja współczesna. Rolą turnieju miało być, przede wszystkim, zapoznanie się jej uczestników z bogatą i ciekawą historią miasta.

Do zawodów stanęły cztery drużyny. Po dwie z: Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi na wylosowane w kolejnych lokalizacjach pytania. Do miejsc rozmieszczonych w ścisłym centrum można było dojść kierując się podaną wskazówką. Pytania o różnej trudności, zarówno tekstowe jaki i graficzne, były dla uczestników niejednokrotnie zaskoczeniem. Miłą niespodzianką dla organizatorów była doskonała znajomość mało znanych faktów z gnieźnieńskiej historii, jaką wykazali się członkowie drużyn.

Zwycięską okazała się grupa "Dąbrówka" z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w składzie: Roksana Gałgańska, Małgorzata Rakowska i Oskar Dróbka. Wszyscy uczestnicy gry mogli liczyć na uznanie i przygotowane podarunki.

Dla Klubu Dyskusji o Książce była to pierwsza samodzielnie przygotowana i przeprowadzona gra miejska. Wiemy już na pewno, że nie ostatnia.

Za niedociągnięcia przepraszamy i zapewniamy, że nie pojawią się w kolejnych edycjach.

Klub Dyskusji o Książce pragnie serdecznie podziękować za możliwość sprawdzenia się i uczestniczenia w wielu kulturalnych inicjatywach panu Piotrowi Wiśniewskiemu. Paniom: Renacie Frasz i Małgorzacie Rakowskiej za zaangażowanie i współpracę przy turnieju. Pani Katarzynie Wilczkowskiej, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, Filii w Gnieźnie oraz lokalowi Gruszka i Pietruszka przy ul. Rynek 9 dziękujemy za możliwość przeprowadzenia gry w tych miejscach. Młodzieży dziękujemy za to, że znalazła czas, aby wziąć udział we wspólnej zabawie.

Było nam niezmiernie miło.

KDoK

Zdjęcia z przebiegu gry - Anna Farman, z zakończenia - Przemysław Degórski

Tagi: Fyrtel Klub Dyskusji o Książce