• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Przepyszna „Restauracja” pod Latarnią

Tym razem pod Latarnią na Wenei zamiast przy Teatrze Fredry, ale za to w podobnie przyjaznym i smakowitym klimacie, już po raz piąty miała miejsce kulinarna degustacja różnych smakołyków znana pod nazwą „Restaurant Day – Gniezno na talerzu”.

Przy czym, żeby nie było, twórcami tego pozytywnego zamieszania było oczywiście Stowarzyszenie Ośla Ławka, które jak to określił pewien Jedzer jest najprężniej działającym społecznie stowarzyszeniem w Gnieźnie. Zresztą widać to po funkcjonowaniu Latarni, która członkom OŁ dała „kulturalnego kopa” oraz organizacji tegorocznej edycji Restaurant Day. W tej ostatniej pomogła na pewno przestrzeń, gdzie świetnie wręcz sprawdziły się stoliki z palet. Ustawione na co dzień w celach rekreacyjnych, teraz stały się prawdziwym rogiem obfitości. I tylko szkoda, że informacja o zdecydowanie wegetariańskim charakterze jedzenia nie pojawiła się od razu, co słusznie zauważył wspomniany Jedzer.

Cóż zatem można było skosztować i kto wystawił się ze swoimi specjałami? Potrawy były doprawdy różne, począwszy od słonecznej i rozgrzewającej zupy dyniowej, poprzez kieszonki azjatyckie przypominające pierogi z pikantnym nadzieniem, pastę z ziaren słonecznika i marchewkę, sałatkę z kaszy oraz hummus z pieczonego buraka opatrzone słowami „Bób, hummus, włoszczyzna” czy muffinkami i ciasteczkami wszelkiej maści, w tym w kształcie kota, co jak się okazało, nie było przypadkowe. Wśród pięciu wystawców zaś pojawiły się reprezentantki Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, które są od pierwszej edycji imprezy, członkowie gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej, co zaczęli dzielić się posiłkiem dopiero rok temu, a sami organizują Kulturalną Kuchnię Społeczną, gdzie jedzeniu towarzyszą też wydarzenia kulturalne, młody student historii, który do bezmięsnych potraw doszedł przez pokrewne idee i ceni sobie takie wspólne biesiady, rozkochana w etycznym życiu i jedzeniu twórczyni niecodziennej „Chaty Oleńki i Agaty” oraz członkinie i wolontariuszki związane ze Stowarzyszeniem Kocie Gniezno, których działania nie mogą być już chyba bardziej prozwierzęce.

Warto dodać, że sobotnie biesiadowanie nad Weneją, bardzo sprawnie i z polotem poprowadził szef Oślej Ławki Paweł Bąkowski oraz jego koleżanka Dorota Jachimczyk, która rozstrzygnęła również konkurs ogłoszony wśród degustatorów przygotowanych pyszności.

Zasady tej symbolicznej konkurencji polegały bowiem na oddaniu głosu przez chętnych smakoszy na najlepsze ich zdaniem stoisko z jedzeniem. Zwyciężył stolik ze smakołykami Kociego Gniezna, a przywołane działaczki otrzymały w nagrodę zestaw kuchennych sprzętów od firmy Altom.

Jednak jeszcze innym wyznacznikiem tego, że impreza się udała, był fakt, że dania wśród przybyłych mieszkańców najbliższej okolicy i bardziej zaprzyjaźnionych gości z Gniezna, rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, a niektóre z nich znikały już po... godzinie.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

fot. K. Kasprzak-Bartkowiak

 

Tagi: Latarnia na Wenei Restaurant Day