• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Magnetyczny Wulkan kontrolowanej energii

Często bywa tak, że swoje upodobania przenosimy na innych lub otoczenie wokół. Ten mechanizm zadziałał również w przypadku piątkowego koncertu zespołu Wulkan, który choć nie jest kapelą noisową, to ma w sobie mnóstwo mocy wniesionej przez Marcina Piekoszewskiego, dawnego członka grup Plum i Woody Alien.

Po ciepłych i melodyjnie romantycznych brzmieniach kapeli Forget about Julia czy równie klimatycznie podanych emocjach Bartosza Chmielewskiego, musiała przyjść pora na bardziej intensywne dźwięki pod Latarnią na Wenei. Ich egzekutorami stali się zaś twórcy przywołanego Wulkanu, gdzie prócz Marcina będącego basistą i wokalistą w poprzednich składach, a obecnie grającego na perkusji, pojawiła się też jego małżonka i basistka Ola Piekoszewska oraz klawiszowiec Marcin Baran.

Co ciekawe, zaprezentowany przez nich repertuar już od początku intrygował, gdy z jednej strony mocne syntezatorowe brzmienia przywodziły chwilami na myśl pokręcone dźwięki Prodigy, a z drugiej, gdy Piekoszewski z transową zawziętością uderzając w perkusyjny bęben – uwalniał najprawdziwszy „afrobeat”. Ten ostatni zresztą muzycy zapisali sobie w gatunkowych inspiracjach i słusznie, bo jak można było się przekonać jest w nim potencjał. Kolejny utwór przyniósł zaś klimat rodem ze ścieżki dźwiękowej znanego serialu kryminalnego, bo tak przynajmniej odebrała go część latarniowej publiczności. Sprzyjał temu lekko poprowadzony motyw głównie przez klawisze Marcina Barana. Dalej, nie zabrakło jeszcze elementu... disco czy bardziej zaczepnych rytmów wzmocnionych wyrazistą gitarą Oli.

Jednak jedno jest pewne, choć instrumentalny Wulkan czerpie z żywiołu poprzednich kapel Piekoszewskiego i magnetyzuje podobnie, to jest to mimo wszystko raczej kontrolowana energia w sam raz pasująca do miejsca jakim jest Latarnia. Chwytliwa, przyjazna i warta uwagi.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. K. Kasprzak-Bartkowiak

 

Tagi: Stowarzyszenie Ośla Ławka Latarnia na Wenei Wulkan