• Start
  • Relacje
  • Alex i BurekGryziPiórek – tak się robi edukację społeczną. Opowieści nie muszą być bajką
  • Jarek Mixer Mikołajczyk

Alex i BurekGryziPiórek – tak się robi edukację społeczną. Opowieści nie muszą być bajką

Latarnia na Wenei wciąż świeci. Ta faktyczna fioletowa tuż przy wejściu nie działa, za to Latarnia jako miejsce sprawdza się i tętni życiem. Miniony tydzień przyniósł niezwykle gęste opowieści Alex Freiheit i BurkaGryziPiórka. Spotkania adresowane do dzieci pełne nienachalnej edukacji społecznej, a przede wszystkim niezwykle pozytywnego przesłania, były przede wszystkim przemyślane od strony formalnej.

Opowieści czytane przez Alex przy podkładzie basu Piotra Buratyńskiego bardzo dobrze dynamizowały piosenki, śpiewane wspólnie z dziećmi. Interakcja i aktywny odbiór, to przede wszystkim siła tych spotkań. Nie bez znaczenia jest też element Jejlandii czy raczej Herstorii. Opowieści o wspaniałych, kobietach, bohaterkach, które dokonały rzeczy niezwykłych, bez łopatologicznego feminizmu z niezwykle jasnym czytelnym przekazem o tym, że wewnętrzna siła i dążenie do marzeń pozwalają w XVII wieku Marii Sybilli Merian odkryć, ze motyle nie rodzą się z błota a z gąsienic, a Ashley Fiolek mimo tego, że niesłysząca staje się wiodącą zawodniczką motocrossu.

 

Ten aspekt herstoryczny jest w czytaniu i spotkaniu Alex i Burka podany niejako na drugim planie, tak że mamy edukację a nie agitację. Niezwykle ważne działanie Latarni na Wenei. Miejmy nadzieję, że pojawi się kontynuacja. Niewątpliwie duet nie próbuje i słusznie, zestawiać czytania dzieciom z działaniami SIKSY.

 

Paradoksalnie jednak, jeśli ktoś nadal nie zauważył totalnej świadomości artystyczno-społecznej tej pary artystów, polecamy zmierzyć się z tą formą niezwykle dojrzałego działania z pogranicza sztuki i oświaty. Warto też zauważyć konsekwencje i spójność postaw życiowych z tym co robią, które nie przeszkadzają tworzyć profesjonalnie. Czekamy na więcej.

Mixer

Tagi: Latarnia na Wenei Alex Freiheit Piotr Buratyński