• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Niepodległość niejedno ma imię

Trzecia edycja, tym razem już Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz przyniosła ponad setkę nadesłanych prac od młodych ludzi z całego kraju, którzy w formie opowiadania podjęli się refleksji nad tytułowym tematem.

 

Przyznać więc trzeba, że przemyślenia te były różne, bo ile osób tyle pomysłów. Choć nie brakowało też pewnego schematyzmu i sztampowego podejścia do tej kwestii ze strony młodych pisarek i pisarzy, które niekiedy zdawały się być spełnieniem cudzych oczekiwań niż własnym głosem. Na szczęście jednak dzięki jury w składzie: Dawid Jung (przewodniczący i redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich), Irmina Kosmala (szefowa portalu Kuźnia Literacka) oraz Kamila Kasprzak-Bartkowiak (redaktorka portalu Popcentrala) – hasło „Moja niepodległość” stało się wolną i rozumianą przez każdego nieco inaczej ideą. Przynajmniej dla piątki finalistów, czyli Norberta Borskiego z Wejherowa, Jadwigi Czeskiej z Pobiedzisk, Julii Miki z Bytomia, Mateusza Groblewskiego z Witkowa oraz Joanny Kubasik z Gniezna. Oprócz tego, jak przyznał Dawid Jung podczas podsumowującej zmagania gali w Czytelni na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego, różnorodności nie zabrakło także w podejściu do formy literackiej, która zaowocowała choćby takimi gatunkami jak kryminał czy fantasy. W końcu zwycięska praca Joanny Kubasik, osadzona została we wczesnym średniowieczu i okolicach Chrztu Polski, gdzie główny bohater zastanawia się czym jest istota tożsamości – niepodległości i w jak bardzo różny sposób możemy interpretować wolność. Co ciekawe, dawne czasy zostały świetnie „przełamane” w opowiadaniu przez akapit nawiązujący do współczesności, który zresztą autorka przeczytała zebranym podczas imprezy.

Tymczasem z pozostałych punktów gali warto odnotować jeszcze inaugurujący całość muzyczny akcent w wykonaniu kolejnych młodych i utalentowanych osób czyli Jordana Niedzielskiego i Michała Żółtowskiego albo zwieńczenie w postaci twórczego chaosu, czyli wystawy „Bajzel Art” gdzie tym razem „plastyczna młodzież” pod kierunkiem Krzysztofa Burgharda, zaprosiła do swoich wizualnych światów. Te ostatnie, zaludnione w większości przez fantastyczne postaci, okazały się więc równie wciągające jak historie spisane na papierze. Poza tym nie zabrakło też podsumowania Akademii Telewizyjno-Filmowej w której przez cały rok szkolny mogli również uczestniczyć licealiści. Przedsięwzięcie to prowadzone zostało pod okiem profesjonalistów – dziennikarza TVN Piotra Stefańskiego, naczelnego Popcentrali Jarka Mikołajczyka oraz filmowca Piotra Robakowskiego, a uhonorowano w ramach niego młodzież, która wykazała się najwyższą frekwencją.

I w końcu nie byłoby całej imprezy gdyby nie merytoryczna i zorganizowana jak zawsze gospodyni czytelni Joanna Gronikowska, dyrektor I LO i również gospodarz Paweł Matkowski, honorowo patronująca mistrzyni dziennikarskiej profesji i jednocześnie prezeska wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Barbara Miczko-Malcher, a także szef Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym Marcin Makohoński i wicedyrektorka Wydziału Edukacji w Starostwie Lidia Bójko oraz sponsorzy w postaci firm ACT Komputer i Elpos, restauracji Misz-Masz, szkoły językowej Freedom School i Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. K. Kasprzak Bartkowiak i Przemysław Degórski

Tagi: Czytelnia na Piętrze I LO Zeszyty Poetyckie Konkurs Literacki im. Anny Piskurz