• Start
  • Relacje
  • Fantastyczne, choć nieco "fanatyczne" plakaty Anny Bąk – czysta grafika/Polska XD
  • Jarek Mixer Mikołajczyk

Fantastyczne, choć nieco "fanatyczne" plakaty Anny Bąk – czysta grafika/Polska XD

Ideologia i sztuka, nie chadzają w parze, chyba, że któraś z nich jest na smyczy. Służebność sztuki czyni ją z zasady kurtyzaną, jest przejawem niewiary w sztukę sama w sobie w to, że piękno jest jej jedyną wartością. Zdarza się jednak, choć niezwykle rzadko, ze sztuka zaangażowana pozostaje nade wszystko sztuką. Niezwykle czyste graficznie plakaty Anny Bąk są jednym z nielicznych wyjątków. Mamy tu na kilku z nich też nie tylko świetnie wykonaną grafikę, ale też pewien błysk skojarzeń. Czasem może zbyt dosłownych, jak choćby swastyka zbudowana z ONR-owskich falang. Innym razem błyskotliwie inteligentnych jak choćby wędka z haczykiem w kształcie znaku Polski Walczącej – może mocny to plakat, a jednak brak tu jakiejś prymitywnej brutalności, jest namysł i perfekcyjny ascetyczny projekt graficzny.

 

Nie dyskutuję z populizmem antyklerykalizmu niektórych logotypów, bo to nie jest debata społeczno-polityczna, ani czarny protest lecz wystawa i traktuje ją jako wystawę. Byś może może ta ekspozycja być przyczynkiem do dyskusji i namysłu.

Niekiedy plakat – logo, bywa niezwykle prosty oparty na zabawie słowem, jak choćby (NIE)MYŚLI WY, przy czym na szczęście jego siłą nie jest jedynie przesłanie uderzające w lobby myśliwskie, ale też czcionka, zapis i prostota kolorów. Ascetyczny minimalizm, sprawie, że nawet jeśli widz czuje niezgodę na niektóre z pomysłów, nie znajdzie żadnych argumentów które mogły by kwestionować wykonanie, pomysł w wymiarach artystycznych. To co ważne Anna Bąk wspaniale rozumie różnice pomiędzy plakatem artystycznym, a afiszem. Choć pewność tego mielibyśmy pewnie gdyby pokazała także swoje afisze, bo niestety niektórym gnieźnieńskim grafikom sztuka przysłania stronę informacyjną, nie to jest jednak tematem wystawy. Sugestywne, proste, minimalistyczne plakaty, zbudowały niezwykle hermetyczną spójną wystawę. Dawno nie było tu tak czysto. I temu nie można zaprzeczyć.

Przy olbrzymiej spójności ekspozycji dysonansem były: po pierwsze look artystki: sukienka w stylu polskie Bollywood jeśli miała być prowokacją to raczej nie było to czytelne, jeśli nie miała być to jeszcze dziwniej. Podobnie dziwne są słowa o wystawie Polska XD w folderku. Ostrzeżenie o własnym ryzyku oglądania, a już na pewno o tym, że będzie ostro i brutalnie kompletnie nie konweniują z ekspozycją. Niepotrzebna zagrywka PR. Sztuka, gdy jest czysta, broni się sama. No i te teksty o liczeniu na sztukę przy lampce szampana czy wypacykowaniu Panów i Pań i że lol Żegnam, przy wypacykowaniu samej autorki i paru gości, przy pralinach i czerwonym winie – to nie zagrało.

Zatem.

Polecamy oglądanie wystawy bo warto. Bo jest tu dobra grafika i pomysły, jeśli prowokacja to raczej do myślenia niż do agresji. Niestety trudno szukać odpowiedzi na tę wystawę po drugiej strony Polski XD. Wernisaż na szczęście był tylko raz, a dobre plakaty pozostają.

Anna Bąk jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i profesjonalnym grafikiem. Niewątpliwie jej wystawa jest jedną z najciekawszych przygotowanych jak dotąd przez gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej. I tylko można się cieszyć, że Młodzież Wszechpolska nie trafia raczej do MOK-u.

Jarek Mixer Mikołajczyk

 

 

 

Tagi: MOK Gniezno Krytyka Polityczna Anna Bąk Plakat Polska XD