• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Najlepsza rzeź niewiniątek, ever!

Praktycznie nie używam w tekście, a tym bardziej w tytule niepolskich słów. Jednak czerwcowy koncert trzech kapel pod hasłem „Rzeź niewiniątek”, będący jednocześnie dość niecodziennym świętowaniem 18 urodzin Jordana Niedzielskiego z zespołu Savior – nie pozwala o tym wszystkim myśleć inaczej.

Nadzieję na dobrą zabawę i porcję solidnej muzyki zwiastował już gęstniejący tłum przed Klubem Muzycznym Młyn, który nie pierwszy raz otwiera się na społeczne inicjatywy i pełni rolę niezależnego ośrodka kultury. Mimo trwających cały czas niemal afrykańskich upałów, słuchacze dopisali, ale z drugiej strony dopomogła im zapewne przelotna burza, która na chwilę ochłodziła powietrze. Młodzi muzycy zaś z zaproszonych przez Jordana składów ochoczo integrowali się z większością odbiorców, choć pewnie przed występami nie opuszczała ich trema.

Na pierwszy rzut poszli więc bodaj najmłodsi stażem członkowie grupy Pigs Might Fly, którzy w obecnym składzie grają dopiero od tego roku. Zespół, wyrastającego na lidera Jonasza Kopeckiego (wokal i gitara basowa), sięga bowiem po starego dobrego rocka z lat 60. i 70. Zresztą Jonasz, Jakub Kozłowski (perkusja) i Mikołaj Wesołowski (gitara elektryczna), zasłynęli już epickim wykonaniem klimatów Pink Floyd podczas poprzedniego występu w Młynie. Teraz jednak postawili na trochę mocniejsze brzmienia, co z kolei fantastycznie oddało „God save the queen” Sex Pistols. Choć ich granie to również własne poszukiwania i słychać je głównie w energetycznych, instrumentalnych kawałkach. Jeśli tak dalej pójdzie, to za jakiś czas Jonasz występujący teraz we wzorzystym hipissowskim stroju oraz jego koledzy, odnajdą swoją muzyczną drogę. Nawet jeśli zanurzona ona będzie w brzmieniach, które rozpalały wyobraźnię kilkadziesiąt lat temu.

Toruński Exist to już nieco bardziej doświadczona kapela osadzona w klimatach trashmetalowych, która efektownie podtrzymała „morale” rozgrzewającej się i coraz bardziej skłaniającej do pogo publiczności. Wszak tworzący ją chłopacy regularnie grają od listopada 2015 roku, występowali m.in. z chilijskim Lefutray czy rodzimym Nocnym Kochankiem, a ich granie to porcja solidnie spuszczonego łomotu, który obudziłby nawet nieboszczyka. Bo też trzy gitary na przodzie muszą robić zamieszanie i... robią, a całości dopełnia perkusja. Jednak muzyka Exist, który już na koncie ma płytę, a nawet zdeklarowanych fanów w stosownych koszulkach, to również bardziej melodyjne brzmienia jak np. w utworze „On your own accord” czy o tej samej nazwie co zespół, czyli „Exist”. Chłopaki w składzie: Kacper Tyloch (gitara, wokal), Felix Jakubowski (gitara), Kamil Mikołajczyk (gitara basowa) i Jan Szymeczko (perkusja) zatem również „dobrze rockują”.

I wreszcie gospodarze wieczoru w postaci rodzimej grupy Savior, tylko „dołożyli do pieca”. Wchodzący w dorosłość i nieco jednak zestresowany sprawami organizacyjnymi jubilat, nie odpuścił jednak na scenie. Śpiewający i grający na gitarze Jordan „Jordi” i wspomagający go wokalnie gitarzysta Robert „Cegła” Guziałek, a także perkusista Dawid „Muflon” Kemnic czy czuwający nad brzmieniem basista Tymek Łączak – nie szczędzili sił. Dosadne i zapętlone do bólu dźwięki pobudziły już w pełni do pogo, tak jak tylko potrafią to zrobić trashowe, a nawet chwilami death metalowe kompozycje. I choć te szalone, intensywne kawałki, w tym z debiutanckiej epki „Pan Panów” oraz czysty głos Jordana, mogły się podobać, to w przyszłości liczę na bardziej ambitne i oryginalne podejście do muzyki. Albo chociaż tak zaangażowane jak zagrane na końcu z gośćmi na scenie „Killing in the name” Rage Against The Machine, które okazało jednym z piękniejszych i wzruszających momentów tego wieczoru.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. K. Kasprzak-Bartkowiak

Tagi: 18. Jordana Rzeź niewiniątek