• Start
  • Relacje
  • Londyn pełen imigrantów czyli o książce "Białe zęby" Zadie Smith
  • Magdalena Karpińska

Londyn pełen imigrantów czyli o książce "Białe zęby" Zadie Smith

W maju członków Klubu Dyskusji o Książce zgromadziła chęć porozmawiania na temat debiutu literackiego Zadie Smith – "Białych zębów". Książka łączy w sobie opowieść o losach trzech rodzin emigrantów, którzy zjawiają się w Londynie. To także historia różnych ideologii, które doprowadzone do ekstremum zawsze gubią.

"Białe zęby" członkowie klubu uznali za lekturę dobrą, ale nie oszałamiającą. Choć byli wśród nas tacy, którzy książką się zachwycili. Zwróciliśmy uwagę na doskonale przemyślaną konstrukcję i sposób pisania a także poczucie humoru autorki, która błyskotliwie demaskuje i obśmiewa zakłamanie swoich bohaterów. Tytuł czyta się lekko i z niemałym zainteresowaniem.

Rozmawialiśmy również na temat percepcji książki w Anglii – tytuł znalazł się na liście 100 najlepszych angielskich powieści wszech czasów magazynu „Time” a jego nakład w Wielkiej Brytanii przekroczył milion egzemplarzy. Z pewnością na popularność tytułu wpłynęła bardzo aktualna tematyka emigracji i wielokulturowości. Autorka przedstawia ją bardzo optymistycznie. Pokazuje, że ta różnorodność jest w stanie wspólnie egzystować. Książka powstała w 2000 roku, czyli rok przed terrorystycznymi zamachami na World Trade Center. Dziś być może ta publikacja miałaby nieco inny charakter, tym niemniej zawarta w niej nadzieja na współistnienie i asymilację rożnych nacji jest na pewno tematem ważnym i wartym szerokiej dyskusji.

W czerwcu zaplanowaliśmy dyskusję na temat powieści Stanisława Lema "Solaris".Zapraszamy do zapoznania się z tytułem i odwiedzin na spotkaniu, które odbędzie się 12 czerwca we wtorek o godz. 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15.

Magdalena Karpińska, kustosz BPMG

Tagi: Klub Dyskusji o Książce