• Start
  • Relacje
  • Literaturoznawczy masterzy? czyli IV Gnieźnieński Turniej Książkożerców
  • Magdalena Karpińska zdj. Anna Farman

Literaturoznawczy masterzy? czyli IV Gnieźnieński Turniej Książkożerców

W odbywającym się, w tym roku wiosną, VIII Literackim Festiwalu PRETEKSTY znalazło się także miejsce na test wiedzy o książkach, czyli IV Gnieźnieński Turniej Książkożerców. Nie miał on w sobie nic z trudów prac kontrolnych, znanych ze szkolnej ławki. Było za to zabawnie, zaskakująco i zajmująco.

Wśród kategorii przygotowanych przez członków Klubu Dyskusji o Książce znalazły się tematy związane z ekranizacjami literackimi, współczesną wiedzą z zakresu teorii literatury, komiksem. Stulecie praw wyborczych kobiet uczciliśmy pytaniami związanymi z kultowymi bohaterkami oraz sławnymi autorkami. Najtrudniejsza okazała się runda poświęcona właśnie kultowym bohaterkom.

Do turnieju stanęło siedem trzyosobowych drużyn, w tym jedna niepełna. Byli to reprezentanci gnieźnieńskich Liceów I i II, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium, a także grupa „Kulturników” oraz grupa Klubu Fantastyki Fantasmagoria.

Po zaciętych bojach oraz koniecznej dogrywce zwycięzcami IV Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców zostali „Dekadenci” z II LO w składzie: Lilianna Kłos, Jakub Krzymiński, Mikołaj Stopczyński. Drugie miejsce zdobyła drużyna „Kulturników”, którą reprezentowali: Marta Pacak i Piotr Wiśniewski. Team zrzekł się praw do nagród, tym samym umożliwiając wyróżnienie ekipy „Narzekalistyczne trio” zajmującej czwartą lokatę, w jej składzie znaleźli się: Maurycy Chwiłka, Alicja Szalczyńska i Zuzanna Wiśniewska z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium. Trzecie miejsce zdobyli uczniowie I LO: Wiktoria Gibas, Katarzyna Iwańska oraz Monika Kaźmierska występujący jako „Konfidenci”.

Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna pragnie serdecznie podziękować za udział w Turnieju - uczestnikom oraz opiekunom, za gościnę - Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, za czteroletnie zaufanie – Dyrektorowi VII Festiwalu Literackiego PRETEKSTY Panu Piotrowi Wiśniewskiemu.

Na kolejny turniej zapraszamy w przyszłym roku, co miesiąc zaś na nasze spotkania poświęcone dyskusji literackiej.

Magdalena Karpińska, kustosz BPMG

zdj. Anna Farman

Tagi: Preteksty Książkożercy