• Start
  • Relacje
  • Nagrody Kulturalne Miasta Gniezna Króliki 2018/Roman Nowak i Dawid Jung
  • AGM

Nagrody Kulturalne Miasta Gniezna Króliki 2018/Roman Nowak i Dawid Jung

Laureaci tegorocznych Królików są już powszechnie znani. Kapituła Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna - Królika, którą tworzą nagrodzeni w latach poprzednich, przyznała dwie statuetki. Laureat Nagrody Honorowej zgłoszony został jako kandydat do nagrody już 14 kwietnia. Roman Nowak wybitny pedagog, muzyk, dyrygent Towarzystwa Śpiewaczego DZWON i Zespołu Kameralnego Szpaki - człowiek dzięki, któremu gnieźnieńskie chóry przetrwały lata kryzysu - otrzymał Nagrodę Honorową, a nie regularną ze względu na przedwczesną śmierć i na to, że nie mógł odebrać jej osobiście. - Wydaje mi się, że ważniejszym od laudacji jest wyjaśnienie dlaczego ta nagroda jest honorową - mówił Jarek Mikołajczyk w imieniu kapituły przed wreczeniem nagrody dla Romana Nowaka na ręce syna Jakuba. - Tak naprawdę, jest to nagroda honorowa, bo Romek nie może jej odebrać, ale zabrałem ze sobą wydruk zrzutu ekranu z grupy kapituły, bo sam chciałem sprawdzić kiedy jeden z nas zgłosił kandydaturę Romana Nowaka - to był 14 kwietnia 2017. Myślę, że trzeba to powiedzieć, że Roman otrzymał nagrodę nie dlatego, że stało się to co się stało, ale dlatego, że po prostu na nią zasłużył - podkreślił Jarek Mikołajczyk.

Drugiego z laureatów zaproponowały jednocześnie dwie osoby z kapituły. Każdy członek kapituły zgłasza jednego kandydata, a głosuje na dwóch. O wyniku zadecydowała arytmetyka. Laureatem został Dawid Jung. Promotor literacki, wydawca redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich, pisarz, poeta regionalista autor bloga Leksykon Zapomnianych Gnieźnian publikowanego na Popcentrali. W minionym roku wydał dwie ważne książki dedykowane Gnieznu: Glosy i Polska, ulubiona macochistka Europy. Czytaj tu 

Tegoroczna gala dedykowana była pamięci Romana Nowaka wspaniałego nauczyciela, instruktora i chóralisty – dyrygenta. Obok Szpaków część galowego koncertu wypełniły utwory zespołu BAPU, wiersze i wspomnienia Romana Nowaka, koncert poprowadziła Zenona Golc. W koncercie w niezwykle emocjonalnych wykonaniach wystąpiła także Natalia Braciszewska - Kijak. Galę prowadzili Piotr Wiśniewski i Iwona Piechocka – Jóźwiak. Wkrótce więcej. 

AGM

zdj. Wojciech Orłowski 

Tagi: Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna Króliki 2018