• Start
  • Relacje
  • Trochę straszno... Rzecz o książce "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego
  • Magdalena Karpińska

Trochę straszno... Rzecz o książce "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego

"Idzie luty, podkuj buty" mówi stare polskie przysłowie i chyba co roku nic nie traci ze swej przedwiecznej mądrości. Mimo tego, że w tym roku luty naprawdę przymroził, Klub Dyskusji o Książce zebrał się w rekordowej wręcz frekwencji. Wniosek z tego, że ani mrozy, ani wiatry nie przeszkodzą spotkać się, kiedy rzecz dotyczy czegoś godnego uwagi. A rozmawialiśmy o książce Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć".

Jeszcze przed rozmową na temat publikacji obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez Annę Farman. Współczesne i te historyczne pożółkłe już fotografie Białegostoku wprowadziły nas w klimat i specyfikę miasta. Długa dyskusja poprowadziła nas od Białegostoku przez holokaust, wojnę i pamięć o niej, wprost do naszej codzienności, miasta, kraju.

Reportaż Marcina Kąckiego zebrał tyle samo pochwał, co uwag krytycznych. Dla części z nas był on po prostu zbyt negatywnym obrazem Białegostoku, który przecież posiada niezwykły urok i sporo pozytywnych odcieni.

Po przeczytaniu książki nie ma się jednak wcale ochoty na jego poznanie, wydaje się po prostu straszny.

W ogólnym rozliczeniu byliśmy jednak zadowoleni z przeczytania tego reportażu. Jest to pozycja warta uwagi. Tym samym, gorąco ją Państwu polecam.

Jeszcze przed klubowym spotkaniem, zachęcam miłośników literatury do udziału w VIII edycji Festiwalu Literackiego "Preteksty" w tym i naszej propozycji:VI Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. Kto był uczestnikiem konkursu ten wie, że to doskonała zabawa. Wszystkich zapraszam 24 marca (w sobotę) o17.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, w którym turniej się odbędzie.

Natomiast Klub Dyskusji o Książce zaprasza 29 marca (tj. w czwartek) jak zwykle o 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem rozmowy będzie publikacja Magdaleny Zawadzkiej "Taka jestem i już!".

 

Magdalena Karpińska, kustosz BPMG

Tagi: Klub Dyskusji o Książce Marcin Kącki

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00