• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

W magicznej krainie szkła

Anioły, dużo aniołów z sercami, kwiatami, a nawet gitarami, ale nie tylko, bo równie liczne są i motywy roślinne, w tym przestrzenna doniczka z jak najbardziej prawdziwym kalanchoe czy postać małej dziewczynki zestawiona z przepiękną dużą gwiazdą. Dzieła zrodzone z drucika i szkiełka oraz dużej cierpliwości i pasji członkiń oraz członków Pracowni Witrażu działającej w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Obchodząca w tym roku 10-lecie istnienia Pracownia prowadzona przez instruktorkę i plastyczkę Annę Góralczyk, zaprezentowała więc w Dużej Galerii MOK sporą część swego dorobku. Choć od wejścia uderza przede wszystkim niesamowita, bo świetnie korespondująca z charakterem dzieł aranżacja, która jest dziełem „odpowiedniej osoby na właściwym miejscu” czyli kuratorki Iwony Wiśniewskiej. Witraże, które zostały wykonane tzw. techniką Tiffany’ego polegającą na wycięciu i oszlifowaniu pojedynczych detali, a następnie owinięciu ich miedzianą taśmą oraz wygładzeniu i wreszcie zlutowaniu cyną – nie zawisły bowiem wyłącznie na ścianach, lecz zostały wyeksponowane np. na podświetlonych parawanach. To światło więc oraz przestrzenne figury, którymi stały się stojące na środku galerii parawany stworzyły zjawiskowy klimat.

Same witraże zaś zdają się tak różnorodne jak ich twórcy, których przez te lata przewinęło się ponad 60 przez pracownię i których listy przy wejściu do sali robią duże wrażenie. W dodatku witraż zdaje się też dość egalitarną sztuką, której podejmują się osoby niezależnie od wieku, płci (dominują kobiety), światopoglądu czy wykonywanego zawodu, mimo że wymaga również wiele precyzji, ostrożności i wyrzeczeń. Trochę w duchu DIY, ale i pragnienia bycia artystą, powstają więc przede wszystkim zawieszki i dekoracje, biżuteria, świeczniki, pojedyncze figurki czy lustra. Mnie osobiście zaintrygowała wspomniana postać dziewczynki oraz wszelkie motywy roślinne. Ta pierwsza z wiszącą nieopodal gwiazdą nieoczekiwanie przywołała skojarzenie z „Małym Księciem”, zaś szklane kompozycje roślinne stały się wyrazem jakiegoś „uniwersalnego piękna”.

Warto dodać, że nie byłoby całej pracowni gdyby nie Anna Góralczyk, która w trakcie wernisażu została wyróżniona Medalem Koronacyjnym przez prezydenta Gniezna Tomasza Budasza. Natomiast współpracująca z nią także na co dzień Iwona Wiśniewska oraz dyrektor MOK Dariusz Pilak, nie kryli słów uznania dla jej pracy, kreatywności i sposobu działania samej pracowni. Wystawę można oglądać do 9 marca.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. K. Kasprzak-Bartkowiak i 2x MOK

Tagi: WystawaMOK AnnaGóralczyk MOK Witraż

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00