• Start
  • Relacje
  • XXV Ogólnopolski Festiwal Prowincjonalia – dzień 1 (relacja)
  • Ewa Jenek

XXV Ogólnopolski Festiwal Prowincjonalia – dzień 1 (relacja)

Wczoraj we Wrześni rozpoczął się jubileuszowy XXV Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia. Po kilkunastu latach obecności we wrzesińskim kinie Trójka, decyzją organizatorów, przeniósł się on do nowej lokalizacji, została zatem zacieśniona współpraca z Wrzesińskim Ośrodkiem Kultury, festiwal potrwa do soboty 24 lutego.

Projekcją otwarcia, był film Jagody SzelcWieża Jasny Dzień”, który łamie konwencje gatunku filmowego stając się wcale nie oczywistą, hybrydą filmu grozy, thrillera psychologicznego. Jest to opowieść o dwóch siostrach, które żyją w różnych światach, tym, który lubi mieć wszystko pod kontrolą i takim, który pozostawia wolność. W tym konkretnym filmowym przypadku można również doszukać się pewnego rodzaju podobieństw z tytułem „Melancholia” reż. Lars von Trier, trop taki podczas spotkania z twórcami podrzuciła co bardziej wnikliwa publiczność. Myśl ta została w pewien sposób potwierdzona. „Wieża Jasny dzień” nie jest filmem, który można interpretować jednoznacznie, potrafi być męcząca, denerwująca, choćby przez rolę dźwięku w filmie i niezrozumiała. Ten odważny i niekonwencjonalny debiut, nie jest zdecydowanie filmem dla każdego.

Tegoroczna nagroda specjalna: Jancio Wodnik, za całokształt twórczości przyznana została, prócz roli Zagłoby w „ Ogniem i mieczem „ , kojarzonemu zazwyczaj z rolami komediowymi i niemal legendarnym już słuchowiskiem radiowym Kocham Pana Panie Sułku” Krzysztofowi Kowalewskiemu.

Główny bohater wieczoru nie mógł pojawić się jednak we Wrześni osobiście, z powodu niefortunnych zdarzeń dni poprzedzających Festiwal Prowinjonalia, ma obecnie chwilowe kłopoty zdrowotne. Pana Krzysztofa reprezentowała zaś jego żona, także Agnieszka Suchora. Taki obrót spraw był zaskoczeniem dosłownie wszystkich. Jednak z gracją odpowiadała na pytania publiczności dotyczące Męża, przytaczając przy tym nie jedną anegdotę.

Panią Agnieszkę uczestnicy festiwalu będę mieli okazję oglądać w jednej ról, na piątkowej wieczornej projekcji obrazu „Cicha Noc” w reżyserii, debiutanta Piotra Domalewskiego. Obraz zdobył główną Nagrody Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Dla Zagłoby” i publiczności kilka utworów zaśpiewała Ilona Krzywicka, przywołując słowa dyrektora festiwalu Rafała Góreckiego , jeden z lepszych sopranów w Europie.

W klubie festiwalowym „Popielawy” mieszczącym się na piętrze ośrodka kultury odbyło się otwarcie dwóch wystaw CZY TYLKO FOLKLOR? KAPLICZKI, FIGURY I KRZYŻE PRZYDROŻNE NA ZIEMI WRZESIŃSKIEJ, zrealizowanej przez Klub Fotograficzny Uniwersytetu III Wieku we Wrześni, oraz rzeźb Piotra Żukowskiego: Fabryka Aniołów.

Dalsza część to pokazy filmowe dotyczące stricte i namacalnie problematyki zwierząt, po filmie pt. „Boks Eksperymentalny” , publiczność miała okazję porozmawiać z autorką filmu i inicjatorką, „Psierocińca” Anetą Sitkiewicz, oraz pisarką autorką książek dla dzieci, o psiej tematyce, a także poetką inicjatorką nurtu „Psiej poezji” Agaty Widzowską. Zdanie podsumowujące to spotkanie może z pewnością brzmieć następująco: w zwierzętach często jest więcej empatii niż w ludziach.

Dużym wydarzeniem wczorajszego dnia, był także pokaz Węgierskiego filmu „Dusza i Ciało”, Węgry, reż. Ildikó Enyedi. W dużym uproszczeniu i skrócie jest to opowieść o pokrewieństwie dusz, i szukaniu zaspokojenie, oraz walce z własnymi mentalno-fizycznymi ograniczeniami. Mam Jednak nadzieję, że uda się napisać o tym filmie coś więcej….

Festiwal Prowincjonalia to nie tylko Sztuka Filmowa, ale również okazją do spotkania niejednokrotnie tych samych od lat ludzi, którzy mają okazję spotkać się tylko we Wrześni, rozmowy, przemyślenia i koncerty. Dalsze wieści niebawem.

 

Ewa Jenek

Tagi: Film Prowincjonalia Rafał Górecki Krzysztof Kowalewski Wrzenia

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00