• Andrzej Krasa

Koncert Dezertera w Młynie

W ostatni piątkowy wieczór już po raz kolejny w gnieźnieńskim klubie Młyn zagrała jedna z największych legend polskiej sceny punk grupa Dezerter. Gnieźnieńska publika jak zwykle dopisała pod względem frekwencji, a grupa zaprezentowała swoje najbardziej znane kawałki, które pamiętali najstarsi uczestnicy koncertu, ci którzy zapewne pamiętają ich dawne jarocińskie koncerty w latach 80. Wśród tych najbardziej znanych kawałków nie zabrakło takich hymnów jarocińskiej epoki jak: ‘’Tchórze’’, ‘’Szara rzeczywistość’’ czy ‘’Nie ma nas’’, jak i też kawałków znanych z lat 90. ‘’Pierwszy raz’’, ‘’Ile procent duszy? czy ‘’Jezus’’.

Pod sceną było energiczne pogo.

Zespół powstał w Warszawie wiosną 1981 roku pod nazwą SS-20 ( nazwa ta została zaczerpnięta od radzieckiego pocisku balistycznego). Grupa została założona przez gitarzystę Roberta ‘’Robala’’ Materę, Dariusza ‘’Stępę’’ Stepnowskiego oraz perkusistę i autora tekstów Krzysztofa Grabowskiego. Wkrótce do grupy dołączył zmarły w 1995 r. legendarny wokalista Dariusz ‘’Skandal’’ Hajn. Za debiut sceniczny grupy uznaje się występ na warszawskiej Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w 1981 roku. Latem 1982 zespół wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie jego występ został uwieczniony w reportażu kroniki PKF pt. ‘’Jarocin ‘82’’.

Debiutem fonograficznym grupy była zawierająca cztery utwory sesja nagraniowa dla wytwórni Tonpress w 1983 roku znana jako ‘’czwórka’’ dla Tonpressu. Cześć nakładu została jednak zniszczona przez cenzurę. W 1985 twórczość zespołu została zauważona przez frontmana kanadyjskiej hardcore punkowej grupy D.O.A. Joey Keitleya, która koncertowała akurat w Polsce, co zaowocowało wydaniem ich nagrań w Stanach Zjednoczonych na albumie ‘’Underground Out OfPoland’’ nakładem wytwórniMaximum Rock ‘n’ Roll.

W latach 80. Zespół występował m.in. na warszawskim festiwalu Róbrege. W 1987 nakładem Klubu Płytowego ‘’Razem’’ ukazała się pierwsza duża płyta grupy pt. ‘’Kolaboracja’’. Na początku lat 90. Zespół koncertował poza granicami kraju m.in. w Finlandii, RFN, Szwajcarii, Francji, odbył tez trasę koncertową po Japonii. W latach 90. Zespół wydał następujące albumu: ‘’Wszyscy przeciwko wszystkim’’, ‘’Blasfemia’’, ‘’Ile procent duszy?’’, ‘’Deuter’’ (zawierający wyłącznie rovery grupy Deuter)., ‘’Mam kły, mam pazury’’ i ‘’Ziemia jest płaska’’.

W drugiej połowie lat 90. Zespół zaangażował się w działającą pod sztandarem stowarzyszenia ‘’Nigdy Więcej’’ kampanię Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Mimo upływu lat zespół jest aktywny fonograficznie i koncertowo po dziś dzień. Na piątkowym koncercie w Klubie muzycznym Młyn po raz pierwszy w Gnieźnie gościło niezależne wydawnictwo Pasażer, które specjalizuje się w dystrybucji muzyki hardcore oraz punk. Wydawnictwo to działa pod sztandarem jednego z najdłużej działających polskich fanzinów (ukazuje się od 1990 roku) o tej samej nazwie. Stoisko Pasażera, gdzie można było nabyć płyty CD, winyle oraz koszulki cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród publiki.

Należałoby również dodać, że zespół Dezerter koncertował dwukrotnie wraz z zyskującym coraz większą popularność gnieźnieńskim perfo-punkowym duetem Siksa.

Andrzej Krasa

zdj. Rafał Mikuła

Tagi: Klub Muzyczny Młyn Dezerter