• Start
  • Relacje
  • Artur Świtalski wystawa w Czytelni na piętrze
  • Jarek Mixer Mikołajczyk

Artur Świtalski wystawa w Czytelni na piętrze

Artur Świtalski przede wszystkim, kojarzony jest w Gnieźnie jako właściciel Studia EMI. Fachowiec w dziedzinie projektów reklamowych, ale także wzornictwa i designu, wykładowca. Rzadko zdarza mu się wystawiać swoje rysunki, nie traktuje ich komercyjnie, są rodzajem wytchnienia w czasie wolnym od zajęć profesjonalnych, choć sam podkreśla, że właściwie cały czas odpoczywa.

- Właściwie nie mogę powiedzieć w tradycyjnym rozumieniu o podziale czasu na prace i odpoczynek. Wszystko co robię sprawia mi przyjemność, jest moja pasją i wyzwaniem. Dlatego chyba cały czas odpoczywam – podkreślał Artur Świtalski. Wystawę Ze szkicownika A4 poprzedził w Czytelni na pietrze film przygotowany przez uczestników warsztatów dziennikarsko telewizyjnych pod kierunkiem Piotra Stefańskiego dziennikarza TVN.

To właśnie film o twórczej pasji Artura Świtalskiego przygotowany przez uczniów I LO był właściwym wprowadzeniem do wernisażu. - Te prace, które pokazuję wykonane są pisakami, to technika o tyle wymagająca, że nie ma tu mowy o gumowaniu, każda kreska, czy plama pozostaje w rysunku, nie można jej zniwelować. Jestem zresztą zwolennikiem tego by nie gumować niczego w rysunku. Tak by nawet jeśli jakieś linie wydają się niepotrzebne to widz zdecydował co jest dla niego ważne w rysunku – mówił Artur Świtalski. Rysunek pisakiem w wykonaniu Świtalskiego jest nawet bliżej gwaszy niż akwareli, ma w sobie jednak sporo dynamiki i pewnej pośpieszności. Wydawać by się mogło, że pisak nie daje możliwości stworzenia subtelności kolorów, jednak rysunki Artura Świtalskiego mają w sobie pewną zabawę tonacją. Choć autor zajmuje się przede wszystkim projektowaniem, wzornictwem bardzo dobrze operuje głębią i perspektywą w rysunku.

Autor przyznał też jeszcze przed otwarciem wystawy – w filmie, że tak jak nie pamięta od kiedy rysuje, tak nie pamięta także, kiedy bliskie mu się stały problemy osób niepełnosprawnych, jeszcze na dyplomie zaprojektował zabawki dla osób niewidomych i niedowidzących, w swojej pracy zawodowej do dziś wiele miejsca poświęca właśnie projektowaniu z myślą o niepełnosprawnych. Ekspozycja pokazana w czytelni na piętrze, zgodnie z tytułem pokazuje prace A4 mino tego tworzy interesującą całość.

Jarek Mikołajczyk

Tagi: Czytelnia na Piętrze Artur Świtalski Ze szkicownika