• Kamila Kasprzak - Bartkowiak

Piękny i szlachetny jak orzeł?

Drapieżniki zdawały się fascynować człowieka na każdym zakątku ziemi, by wspomnieć tylko lwy w Afryce czy tygrysy w Azji, niedźwiedzie polarne z Arktyki albo pływające w tropikalnych wodach rekiny. U nas zaś wyobraźnię rozbudzały choćby wilki czy orły.

I właśnie te ostatnie, lecz nie tylko, stały się tematem pierwszej w tym roku wystawy w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury. Uchwycone w kadrze Krzysztofa Chomicza, więc przede wszystkim urzekają dostojną sylwetką, eleganckim wybarwieniem piór i właśnie drapieżnym charakterem. Jednym słowem solidna fotografia przyrodnicza, choć w tym przypadku wpisana w przypadające w tym roku „100-lecie Niepodległości Polski”. Czy słusznie? Na pewno lepiej niż jakaś na szybko wymyślona „patriotyczna akcja”.

Wszak pochodzący z Gniezna, a obecnie mieszkający w Świnoujściu Krzysztof Chomicz wie co robi, bo od lat uwiecznia naturę. W dodatku z filmowym doświadczeniem w mediach oraz podyplomówką z hodowli koni i jeździectwa, w żadnej ze swych pasji nie jest dyletantem. Wśród kilkudziesięciu wielkoformatowych zdjęć zatem dominują wspomniane orły, w tym orzeł bielik, który stał się polskim godłem. Co ciekawe, ptaki te poza przywołanym majestatem, zostały cierpliwie „wyczekane” przez fotografa w momencie gdy polują na ryby, podrywają się do lotu czy też szybują wysoko po niebie. Tak profesjonalne podejście, a i sprzęt, który w tym przypadku jest niezbędny, sprawiają, że Chomicz wydobywa z drapieżników całe ich piękno i szlachetność. Zatem piękny i szlachetny jak orzeł? Zapewne, skoro nawet przy nim „pospolite” jastrzębie zyskują na znaczeniu i uroku.

Warto dodać, że całą wystawę, którą można oglądać do 5 lutego otworzyła oczywiście kuratorka Dużej Galerii Iwona Wiśniewska, ale nie zabrakło też gnieźnieńsko-rodzinnych wspomnień, którymi na temat autora oraz jego nauki w Liceum Medycznym, podzieliła się Alina Jóźwiak czy listu gratulacyjnego od Prezydenta Gniezna, który przekazała artyście wicedyrektorka MOK Marta Pacak.

Polecamy film dokumentujący bezprecedensowe wydarzenie, kiedy Krzysztof Chomicz narażąjąc swoje zdrowie ratował orła

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. K. Kasprzak-Bartkowiak

Tagi: Krzysztof Chomicz Lot ku wolności WystawaMOK

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00