• Jarek Mixer Mikołajczyk

Komiks i archeologia? Kajko i Kokosz

Trudno jednoznacznie określić, kogo bardziej będzie zachwycała ta wystawa. Dzieci, którym pewnie bliższe są historia i archeologia w komiksowej wersji niż rzeczywiście, czy ich rodzice, którzy przyjdą z resentymentu. Kajko i Kokosz kultowy komiks historyczny Janusza Christy, dla pokolenia dzisiejszych 40. i 50. latków stał się kanwą wystawy w Muzeum początków Państwa Polskiego. Kuratorami wystawy są Paweł Pogodziński, Wojciech Łowicki.

Gniezno jest jednym z 8 miast, do których trafiła ta szczególna wystawa, która powstała w skansenie"Grodzisko w Sopocie", który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To z Trójmiasta, a dokładniej z Sopotu, pochodził Janusz Christa – twórca postaci Kajka i Kokosza, dwóch dzielnych wojów z komiksów znanych przede wszystkim wśród dorosłych, ale także dzieci.

- Możemy śmiało powiedzieć, że w czasie gdy powstawał Kajko i Kokosz były dwa kultowe komiksy: Tytus, Romek i Atomek i właśnie Kajko i Kokosz. Dla nas jako autorów wystawy niezwykle ważnym jest właśnie Gniezno jako miejsce ekspozycji. Cieszymy się, że właśnie w Muzeum początków Państwa Polskiego to połączenie komiksu i archeologi możemy pokazać. To właśnie czas Bolesława Chrobrego jest mnie więcej czasem gdy żyją bohaterowie komiksu Kajko i Kokosz – powiedział nam Paweł Pogodziński – kurator wystawy. Ekspozycja dostępna jest w holu MPPP do 25 lutego 2018. Na terenie wystawy funkcjonuje mini czytelnia komiksu.

Jarek Mikołajczyk

Tagi: MPPP Kajko i Kokosz

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00