• Start
  • Relacje
  • Dawid Stube wśród finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej
  • przedruk instytut teatralny/opr.Mixer

Dawid Stube wśród finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej

Z radością informujemy za Instytutem Teatralnym, że wśród finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej znalazł się Dawid Stube. Gnieźnieński fotograf po raz kolejny odnosi sukcesy właśnie w fotosach teatralnych. Do finału tegorocznej III edycji zakwalifikowano prace 18 fotografów teatralnych. Powtarzając sukces Stube potwierdził, że należy do najlepszych fotografów teatralnych w kraju, na co dzień głównie dokumentuje spektakle na deskach u Fredry w Gnieźnie. 

Poniżej przedruk ze strony Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Poznaliśmy nazwiska 18 finalistów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Jak co roku jury zakwalifikowało do ostatniego etapu Konkursu 10 prac w kategorii „teatralne zdjęcie sezonu” oraz 10 w kategorii „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” – dwie osoby mają szansę na wygraną w obu kategoriach. Najlepsze obrazy wybrano spośród blisko 200 zgłoszeń konkursowych. Laureatów, na których czekają nagrody główne w wysokości 20 tys. zł, poznamy 11 grudnia 2017 podczas uroczystego ogłoszenia werdyktu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

W organizowanym od 2015 roku przez Instytut Teatralny Konkursie Fotografii Teatralnej biorą udział zarówno artyści fotograficy zajmujący się zawodowo fotografowaniem teatru, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i amatorzy. W tym roku nadesłali oni na Konkurs ponad 1000 zdjęć. Do III edycji KFT zakwalifikowano ostatecznie 110 zestawów dokumentacyjnych (kategoria B) i 59 fotografii w kategorii A (teatralne zdjęcie sezonu 2016/2017), część nadesłanych prac nie spełniła wymogów regulaminowych.

Jury w składzie: Magda Hueckel, przewodnicząca (artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka), Grzegorz Niziołek (teatrolog, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny czasopisma Didaskalia), Katarzyna Sagatowska (kuratorka, fotografka, wykładowczyni, specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej), Barbara Sieroslawski (reżyserka teatralna, autorka scenariuszy i filmów dokumentalnych) oraz Szymon Szcześniak (fotograf portretowy współpracujący m.in. z pismami: VIVA, Playboy, Zwierciadło, Gala, Magazyn Twój Styl, Przekrój, PANI), oceniając walory dokumentacyjne i poziom artystyczny zdjęć konkursowych, zdecydowało, że o główne nagrody powalczą w tym roku:

Kategoria A, teatralne zdjęcie sezonu – Piotr Gamdzyk, Roman Holc, Natalia Kabanow, Przemek Krzakiewicz, Martin Raphaël Martiq, Pat Mic, Piotr Nykowski, Kama Rokicka, Bartek Warzecha, Aneta Wawrzoła.

Kategoria B, zestaw dokumentacyjny z przedstawienia – Karol Budrewicz („Maraton/Tren”, reż. Paweł Palcat, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), Joanna Gałuszka („Pustostan”, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski w Bielsku Białej), Przemysław Jendroska („Terror”, rekonstrukcja Robert Talarczyk, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), Pat Mic („Cezary idzie na wojnę”, reż. Cezary Tomaszewski, Komuna// Warszawa), Piotr Nykowski („Bzik. Ostatnia minuta”, reż. Ewelina Marciniak, Teatr Współczesny w Szczecinie), Tobiasz Papuczys („Technologia jest istotą”, reż. Teo Dumski, Cloud Theater/Teatr w Chmurze, Wrocław), Klaudyna Schubert („Ostatnie Zwierzęta”, reż. Magda Szpecht, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków), Dawid Stube („Listopad”, reż. Tomasz Węgorzewski, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), Dariusz Trześniowski („O Józku, który grał bigbit”, reż. Alina Moś-Kerger, Teatr Miejski w Gliwicach), Maciej Zakrzewski („Dziady_kopia.doc”, reż. Tomasz Bazan, Polski Teatr Tańca w Poznaniu).

Uroczyste ogłoszenie nazwisk finalistów, połączone z uzasadnieniem wyboru ich prac oraz wręczenie nagród laureatom III Konkursu Fotografii Teatralnej z udziałem twórców i zaproszonych gości odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w poniedziałek 11 grudnia 2017 o godz. 19:00.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 20 tys. zł. Tego samego wieczoru odbędzie się wernisaż wystawy prac finalistów III edycji KFT. Od 15 grudnia 2017 prace konkursowe będzie można oglądać również na wystawie w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.

Konkurs Fotografii Teatralnej ma na celu propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru działalności twórczej. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Jest to pierwszy i jedyny jak dotąd projekt propagujący na taką skalę sztukę fotografowania teatru.

przedruk

źródło www.instytut-teatralny.pl

zdj. Dawid Stube

Tagi: Teatr im. A. Fredry Konkurs Fotografii Teatralnej Dawid Stube