• Kamila Kasprzak - Bartkowiak

Najmłodsi też w świecie filmu!

Kto pracuje przy filmie? Do czego służy klaps? Albo kim jest autor, a kim scenarzysta i czym różni się opowiadanie od scenariusza? I wreszcie co też takiego wydarzyło się „Dawno temu w filmie”?

O tym, że pasję najlepiej zaszczepiać od najmłodszego wieku, w tym tą do X Muzy i że od lat świetnie to robi Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, a dokładnie pracująca tam Ewa Jaworska, wiadomo nie od dziś. Poza tym każdy szanujący się festiwal ma swój „blok dla dzieci”, którego wartość trudno podważać, gdyż to właśnie z tych inicjatyw w przyszłości wyrosną świadomi odbiorcy kultury, którzy póki co mają świetną zabawę.

Podczas jednego z takich spotkań pojawił się więc np. gość, czyli Piotr Krupa, który na swoim koncie ma filmowe reportaże, zdjęcia do dokumentów czy krótkometrażowe fabuły. Jednym słowem filmowiec z krwi i kości, który zaopatrzony w kamerę i w towarzystwie dyrektora Offeliady Piotra Wiśniewskiego, opowiadał młodym słuchaczom o specyfice swej pracy. To dzięki niemu mogli oni poznać skład ekipy filmowej, jej zadania, a także narzędzia oraz formy pracy. Do tego przy okazji okazało się, że szef festiwalu ma talent pedagogiczny, a dzieciaki wychowujące się dziś w świecie multimediów chłonęły tę wiedzę z zaciekawieniem.

Z kolei druga impreza pt. „Dawno temu w filmie” już o wiele bardziej łączyła ze sobą wątki filmowe z literaturą. Najmłodsi, czyli w tym przypadku przedszkolacy poprzebierani za różne bajkowe postaci, dowiedzieli się więc, że film jest stosunkowo młodą sztuką choćby w stosunku do książki i liczy sobie dopiero nieco ponad 100 lat, ale za to od swych początków ochoczo ekranizuje literaturę. Przy czym przykładem, który trafił do maluchów okazał się Walt Disney. Bo któż z nas nie zna Myszki Miki, Kaczora Donalda, Pocahontas, Sindbada, Kopciuszka czy Królewny Śnieżki. Ta ostatnia zresztą wraz z dwoma krasnoludkami (w te role wcieliły się uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1) pojawiła się w książnicy, a przedszkolaki dostały m.in. za zadanie odszukanie jej pozostałych towarzyszy czy wcielenie się w złą macochę.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

fot. Anna Lis i K. Kasprzak-Bartkowiak

Tagi: Offeliada BPMG

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Pokot

Kino Helios
Czwartek 4 stycznia 2018
godz. 18:00

Ptaki śpiewają w Kigali

Kino Helios
Czwartek 11 stycznia 2018
godz. 18:00

Twój Vincent

Kino Helios
Czwartek 25 stycznia 2018
godz. 18:00