• Start
  • Relacje
  • Znamy zwycięzców Wielkopolska Press Photo!
  • Sebastian Gabryel kultura u podstaw

Znamy zwycięzców Wielkopolska Press Photo!

Grand Prix tegorocznej edycji konkursu Wielkopolska Press Photo przypadło Dariuszowi Madzińskiemu. W konkursie nagradzani są autorzy najlepszej fotografii dokumentalnej, prasoweji reportażowej w naszym regionie. - Zauważyłem, że w tym roku zwiększyła się odpowiedzialność fotografów za sprawy, które wpływają na nasze losy – mówi Mariusz Forecki, członek jury WPP.

W tym roku 76 fotografów z Wielkopolski nadesłało aż 1342 zdjęcia, w tym 253 zdjęcia pojedyncze oraz 1060 zdjęć w 156 zestawach. Zarówno liczba autorów, jak i ilość zgłoszonych zdjęć, były większe niż w poprzednim roku. Wybór tych najlepszych należał do jury, któremu przewodniczyła Renata Dąbrowska - fotoreporterka i dokumentalistka oraz Mariusz Forecki - znakomity fotoreporter i nasz redakcyjny kolega. W składzie komisji konkursowej znaleźli się również: Jerzy Mianowski ze Stowarzyszenia Prasy Lokalnej oraz przedstawiciele WBPiCAK -  Władysław Nielipiński i Mateusz Kiszka. 6 listopada, po długich obradach w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, jury przyznało Grand Prix za najlepsze zdjęcie, a także nagrody w 5 kategoriach tematycznych: wydarzenia, człowiek i jego pasje, życie codzienne, sport oraz przyroda i ekologia.

Zwycięzcą Wielkopolska Press Photo został Dariusz Madziński za zdjęcie „Bez tytułu”, wykonane podczas ostatniego festiwalu Woodstock. - Uważam, że fotografia powinna prowokować i pokazywać rożne skrajności - podkreśla pasjonat fotografii z Piły, interesujący się fotografią dokumentalną, reportażową i uliczną. Jak sam przyznaje, do fotografowania zachęciła go żona, z którą działa obecnie w Pilskiej Grupie Pasjonatów Fotografii „Kadr”. Pozostałe nagrody otrzymali: Łukasz Szamałek za zestaw „Meteor” (kategoria - człowiek i jego pasje), Artur Pławski za zestaw „Polskie drogi”, Michał Adamski za zestaw „Granica” i Norbert Oksza-Strzelecki za zdjęcie „Wybuch radości” (kategoria - życie codzienne), Jędrzej Nowicki za zestaw „240 sekund” i Jakub Kaczmarczyk za zdjęcie „Światy równoległe” (kategoria - wydarzenia), Paweł Kosicki za zestaw „Rodeo Up 21”, Adam Jastrzębowski za zdjęcie „Zapasy” i Przemysław Szyszka za zdjęcie „Zwycięstwo” (kategoria - sport), Artur Kucharczyk za zestaw „Tanatoza” i Dariusz Madziński za zdjęcie „Bez tytułu” (kategoria - przyroda i ekologia). Wyróżnienia za zestawy lub zdjęcia pojedyncze otrzymali: Artur Pławski, Anna Gregorczyk, Paweł Matysiak, Sebastian Uciński, Przemysław Szyszka, Karol Szymkowiak, Katarzyna Strzelec, Marek Lapis, Michał Adamski, Dawid Tatarkiewicz, Adrian Wykrota, Waldemar Stube, Łukasz Gdak, Jędrzej Nowicki oraz Norbert Oksza-Strzelcki.

- Jestem pozytywnie zaskoczony, że na tylu zdjęciach pojawiły się problemy ważne globalnie, że nasi fotografowie zaczynają wyjeżdżać i dokumentować zjawiska, które wpływają na losy Europy. Po wielokrotnym ocenianiu zdjęć w konkursach Wielkopolska Press Photo, zauważyłem, że w tym roku zwiększyła się odpowiedzialność fotografów za sprawy, które wpływają na nasze losy – mówi Mariusz Forecki. I podsumowuje: Fotografia prasowa nie jest od tego, by wprawiać nas w dobry nastrój. Ważne jest także to, że autorzy zdjęć nie koncentrują się na możliwościach technicznych, tylko fotografują w sposób przemyślany, jednocześnie nie dając nam spokoju.

Konkurs Wielkopolska Press Photo odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. Zgodnie oceniany jest jako wielkopolski odpowiednik słynnego World Press Photo. Konfrontuje dokonania fotoreporterów związanych z naszym regionem - również tych, którzy dotąd nieznanych szerszej publiczności i pochodzących z małych miejscowości. Od początku istnienia konkurs wywołuje liczne dyskusje o roli fotografii w praktyce dziennikarskiej, sprzyja gromadzeniu dokumentacji fotograficznej z życia Wielkopolski, a także współuczestniczy w budowaniu jej współczesnej tożsamości. Laureatami WPP są utalentowani fotoreporterzy, którzy obecnie odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale również zagranicą.

Obrady jury oraz ogłoszenie wyników konkursu fotografii dokumentalnej, prasowej i reportażowej Wielkopolska Press Photo 2017 odbyło się 6 listopada w siedzibie organizatora wydarzenia - Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (ul. Prusa 3). Wernisaż wystawy pokonkursowej planowany jest na 27 listopada w Jeżyckim Centrum Kultury (ul. Jackowskiego 5-7).

PRZEDRUK
Autor: Sebastian Gabryel/ www.kulturaupodstaw.pl
Front foto: Dariusz Madziński, Bez tytułu, Grand Prix 2017
Zdjęcia nagrodzonych uczestników konkursu WPP

Tagi: kultura u podstaw Wielkopolska Press Photo

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Pokot

Kino Helios
Czwartek 4 stycznia 2018
godz. 18:00

Ptaki śpiewają w Kigali

Kino Helios
Czwartek 11 stycznia 2018
godz. 18:00

Twój Vincent

Kino Helios
Czwartek 25 stycznia 2018
godz. 18:00