• Start
  • Relacje
  • Święto przyjaciół/wspomnienie o Stanisławie Pasicielu/przy Dixie Time
  • SzybkiMix

Święto przyjaciół/wspomnienie o Stanisławie Pasicielu/przy Dixie Time

W piątkowy wieczór 3 listopada w Centrum Kultury eSTeDe po raz IX odbyło się Święto Przyjaciół. To pierwsza cykliczna impreza, jaką tuż po powstaniu zaczęło realizować eSTeDe. Nazwa zdarzenia powiązana z książką Franka Lisciandro – Morrison – Święto przyjaciół, jest też pewną deklaracją ideową. Spotkanie rzecz jasna mieści się w formule zaduszkowej, pewnym przesłaniem jest jednak wspominanie przede wszystkim przyjaciół.

 

Środowiska kulturo twórcze w naturalny sposób się przenikają, co sprawia, że w tym dniu obok najzwyklejszego wspomnienia, przypomnienia biografii padają słowa niekiedy bardzo osobiste ze strony przyjaciół. Niekiedy anegdoty innym razem wzruszające wspomnienia, wypełniają Święto przyjaciół co roku. Nie inaczej było tym razem. - Stanisław Pasiciel to osoba bardzo znacząca, dla gnieźnieńskiej kultury, myślę, że dla mnie szczególnie. Kiedy byłem nastolatkiem często chodziłem do Powiatowego Domu Kultury, który niegdyś znajdował się przy ulicy Kościuszki w Gnieźnie. Tam gdzie teraz Largo. Wtedy, brałem czynny udział w różnych zajęciach, dzięki temu mogłem poznawać działalność tego ośrodka. Chyba największą zasługą Stanisława Pasiciela w moim odczuciu z tamtych lat jest Galeria A, prezentująca wówczas najświeższe osiągnięcia sztuki polskiej. Dzięki uprzejmości MOK, który jest spadkobiercą zakupionych przez Pasiciela obrazów dzisiejszemu spotkaniu towarzyszy wystawa właśnie pokłosia Galerii A powiedział nam Kazimierz Tinkers Kubów inicjator Święta Przyjaciół.

Troska o pamięć o ludziach kultury, którzy odeszli to podstawowe założenie Święta przyjaciół, warto jednak sięgnąć po osoby, spoza własnego środowiska, ludzi kultury odeszło także kilkoro młodszej generacji. Pytanie rzecz jasna czy wtedy pozostanie to jeszcze Świętem przyjaciół z charakterystycznym w tej chwili dla Tinkersa zaopiekowaniem się pamięcią i czułością. Bardzo dobrym pomysłem okazało się połączenie Święta przyjaciół z występem Dixie Time. Ten mogileński zespół odnosi ostatnimi czasy sporo sukcesów w tym zdobył Złotą Tarkę.

SzybkiMix

Tagi: Święto Przyjaciół eSTeDe Dixie Time Stanisław Pasiciel

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Pokot

Kino Helios
Czwartek 4 stycznia 2018
godz. 18:00

Ptaki śpiewają w Kigali

Kino Helios
Czwartek 11 stycznia 2018
godz. 18:00

Twój Vincent

Kino Helios
Czwartek 25 stycznia 2018
godz. 18:00